Domácí listové těsto

Listové těsto jsem chtěla vyzkoušet už dlouho, ale pořád se mi do něj nechtělo. Dokopala mě k tomu až zářijová výzva odvážných pekařů v časopise Gurmet, kde bylo Mille feuille, které mám na seznamu už taky pěkně dlouho a tak mi to přišlo jako dobrá příležitost

reBarbora's kitchen

Autor

0.0/5
Počet lidí, kteří přidali do oblíbených: 0

Ingredience

Vodové těsto:

  • 200 g hladké mouky
  • 80 ml studené vody (nebo dle potřeby)
  • 1 žloutek
  • 1 lžička šťávy z citronu

Máslové těsto:

  • 250 g studeného másla
  • 50 g hladké mouky

Postup

1

Listové těsto se skládá ze dvou vrstev – vodové těsto a máslové těsto. Máslové těsto se zabalí do vodového a rozvaluje se. Pak se chladí, pak se rozvaluje, pak se zase chladí, rozvaluje.. a tak stále dokola

2

Nejprve si připravte máslové těsto. Do studené másla zapracujte hodně rychle mouku. Zapracovávat mouku musíte opravdu hodně rychle, poněvadž máslo pod rukama velmi rychle taje. Udělejte bochánek a dejte ho chladit na půl hodinky až hodinku do lednice.

3

Na vodové těsto smíchejte všechny ingredience dohromady. Zpočátku se těsto bude lepit, propracovávejte tak dlouho, až se lepit nebude ani k vašim rukám ani k míse/válu. Propracované těsto nechte chvíli odpočinout.

4

Až budete mít máslové těsto odpočaté, vezměte pečící papír cca 30 x 30 cm a všechny čtyři strany ohněte tak, že vám vznikne uprostřed čtverec cca 15 – 20 cm. Na ten položte máslové těsto a rukama po celém tom čtverci rozhrňte. Poté přes těsto přehněte volné okraje. Opět pracujte rychle, ať se vám máslo nerozpustí. Tuto fázi můžete udělat i hned, než dáte těsto chladit do ledničky. Takto zabalené těsto lehce vyválejte.

5

Teď vezměte vodové těsto a vyválejte z něj čtverec, který bude o tolik větší, by se do něj máslové těsto vešlo na šikmo. Na vyválený čtverec vodového těsta položte máslové tak, že rohy budou směřovat dva nahoru a dva do boku. Přebývající vodové těsto přehněte přes máslové, jako obálku. Těsto pořádně přimáčkněte, ať vám pak z toho nevylézá. Těsto by se mělo pomlátit válečkem, na což jsem zapomněla, ale výsledek to nijak neovlivnilo.

6

Když máte máslové těsto zabalené ve vodovém, nastává několika hodinová fáze válení. Z čtverce vyválejte obdelník, ale ne moc tenký. Z pravé i levé strany obdelníku přeložte těsto do středu, poté přeložte ještě jednou, vznikte tak opět obdelník. Dejte na hodinku do lednice. Po hodince těsto opět vyválejte do obdelníku a opět okraje zahněte do středu a ještě jednou přeložte. Dejte opět na hodinu do lednice. Tuto fázi chlazení a válení opakujte celkem 4 x, poté už je těsto připravené k použití.

7

Těsto na fotce je při pečení stlačené pekáčem do slabé placky, připravovala jsem z něj Mille feuille.

8

Z tohoto množství získáte 700 g výborného máslového listového těsta

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Tisk
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Bohatě jablečný koláč s drobenkou na máslovém korpusu

Bramborový salát bez brambor

Eskymo řezy

Video: Bagetové lodičky plněné rozteklým sýrem, křupavou slaninou a krémovými vajíčky

Losos pečený na rajčatech s úžasným čočkovým pyré

Kuřecí kousky se zeleninou hotové do 10 minut

Křupavé závitky plněné jahodovým krémem

Celerový salát pro lepší imunitu

Guliše – knedlíky s ovocem

Zapékaný lilek s rajčaty a sýrem

Mrkvové šátečky s povidly

Špagety s česnekem a parmezánem hotové do 20 minut