fbpx

Zebra dort s banánovou stracciatella zmrzlinou

Tenhle dort mě už dlouho lákal udělat. Nápad s vrstvením dvou barev těsta, které vytvoří zajímavý žíhaný efekt, se mi velmi líbil. Jen jsem musela vyzkoušet, zda to bude fungovat i s oříškovou moukou. A funguje ;-) Dort doplněný o kopeček banánové stracciatella zmrzliny je „nebe na talířku‘ :-)

Zebra dort s banánovou stracciatella zmrzlinou

Ingredience na 4 porce

Dort

  • 120g mandlové mouky
  • 20 g strouhaného kokosu
  • 3 vejce
  • 10 datlí
  • 2 lžičky hořkého kakaa
  • 1,5 dcl kokosového mléka
  • 1 lžíce kokosového oleje

Zmrzlina

  • 1 velký banán
  • 3 kostičky vysokoprocentní hořké čokolády (min. 80%)

Postup

Celkový čas přípravy: 300 min

1

en předem si nakrájejte oloupaný banán na plátky, vložte je do uzavíratelné sklenice, přilijte cca 0,5 dcl kokosového mléka a vše dejte přes noc zmrazit. V den podávání vložte zmražený obsah sklenice do mixéru a rozmixujte na hladkou hmotu. Přidejte nalámané 3 kostičky čokolády a ještě krátce promixujte. Čokoláda by měla zůstat v malinkých kousíčkách, jak je obvyklé u stracciatelly.

2

Přendejte hotovou zmrzlinu do vhodné nádoby a vraťte ji zpět do mrazáku.

3

Mixér si vymyjte a pak v něm rozmixujte 1 dcl kokosového mléka, kokosový olej, vejce a datle (ty je lepší předem trošku pokrájet). Mixujte, dokud se datle nerozdrtí na co nejmenší kousky. Pak přidejte mandlovou mouku a strouhaný kokos. Vzniknout by mělo hladké řídké těsto. Půlku si odlijte, do druhé půlky pečlivě vmíchejte kakao. Tak budete mít připravená 2 těsta různých barev.

4

Připravte si vhodnou pečící kulatou nádobu, já použila formu o průměru 18 cm. Těsto příliš nenaběhne, takže pro výrazný žíhaný efekt je vhodnější spíše mírně menší forma a vyšší korpus (můžete samozřejmě na stejnou nádobu zvýšit částečně množství těsta).

5

Formu si vyložte namočeným a pak vymačkaným pečícím papírem (navlhčení a zmačkání pomáhá papíru lépe kopírovat tvar pečící nádoby), na ní pak střídavě lijte na střed jednotlivá těsta – ideální je v daném množství a velikosti formy vždy tak jednu pětinu těsta (vytvoří se 10 barevných vrstev). Tzn. na střed nádoby vylijte nejdříve cca 2 lžíce tmavého těsta, do jeho středu pak 2 lžíce světlého těsta, pak zase 2 lžíce tmavého a takto pokračujte do spotřebování obou těst. Najít ideální střed a formu mít postavenou na vodorovné podložce je základ úspěchu – zbytek už vykouzlí gravitace za vás ;-)

6

Připravený korpus vložte do trouby vyhřáté na cca 170°C a pečte cca 20 minut (konkrétní doba závisí na výšce těsta). Propečenost zkontrolujte pomocí špejle – zapíchněte ji do těsta a vytáhněte. Pokud je špejle po vytažení vlhká, s kousky těsta, pečte ještě dál.

7

Po vychlazení korpus nakrájejte na jednotlivé dílky a při podávání doplňte kopečkem banánové stracciatella zmrzliny. A pak už jen slastně vychutnávejte ;-)

Poznámka

PS1: Pokud nemáte mandlovou mouku, můžete ji nahradit kokosovou – použijte na dané množství cca 70 g kokosové mouky a přidejte 1 vejce.
PS2: Pro větší „nadýchanost“ korpusu můžete vejce rozdělit na žloutky a bílky, které opatrně do těsta zapracujete ve formě tuhého sněhu.

Mohlo by vás zajímat:
Bezlepkové Paleo Vegetariánské

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře