fbpx

Kandovaná dýně

Období dýní je úžasné... na zápražích to barevně ožije, doma zahřeje dýňová polévka, k neodolání jsou dýňové lívanečky... Ale co když dojde inspirace a džemů, kompotů, polévek a pečených dýňových moučníků už máte až až?

IMG_1477

Ingredience na 10 porcí

• 1 kg na kostičky nakrájené dýně (nejlépe Hokkaido)
• 0,5 kg třtinového cukru
• 1 polévková lžíce kyseliny citronové nebo šťáva ze 2-3 citronů
• 3 polévková lžíce šťávy z pomeranče nebo pomerančového džusu

Postup

Celkový čas přípravy: 1800 min

1

Dýni zbavte měkkých částí, nakrájejte ji na kostičky o straně větší než 0,5 a menší než 1 cm.

IMG_1471
2

Zalijte vodou s rozpuštěnou kyselinou a nechte ideálně přes noc máčet. Ráno slijte vodu a přisypte cukr, přidejte pomerančovou šťávu, promíchejte a nechte stát do večera. Pak zahřívejte až k bodu varu a za mírného varu (lehké perlení) nechte zesklovatět - dýni nesmíte převařit, proto je nutné si tento krok opravdu dobře pohlídat, jinak výsledné kostičky budou rozměklé.

IMG_1469
3

Jakmile je dýně sklovatá, slijte ji přes síto, nechte okapat, přendejte na plech s papírem na pečení a sušte v horkovzdušné, pootevřené troubě asi při 50°C až půjdou kostičky snadno od papíru a moc se nelepí ani k sobě navzájem. Šťávu, kterou slijete nevylévejte, bude se Vám ještě hodit!

IMG_1508
4

Pokud máte rádi opravdu sladké kandované ovoce (v tomto případě zeleninu), tak po vychladnutí kostičky na papíře prosypte cukrem krupicí a zlehka promněte v prstech. Šťávu, kterou jste slili v předchozím kroku svařte a nalijte do vypařené láhve - budete mít vynikající dýňový sirup do čaje nebo sodovky.

IMG_1512

Poznámka

Na dýni mě baví její pestrost využití.. co mě baví u tohoto receptu úplně nejvíc, je fakt, že nevytvoříte vůbec žádný odpad...

Mohlo by vás zajímat:
dýně pečení podzim veganské vegetariánské Bez laktózy Bez oříšků Bezlepkové Cukroví Dýně Jaro Léto Podzim Veganské Vegetariánské Zima

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře