fbpx

Batátové růžičky

Tip na zajímavou přílohu nebo klidně i samostatné jídlo - stačí si chvíli trošku hrát a z nakrájených plátků batátů vytvořit efektní růžičky, které nadchnou vaše hosty. Je to vlastně slaná obdoba hodně oblíbených růžiček jablečných, kde je jablko nahrazeno batáty a plátky těsta prosciuttem. Věřím, že vám tahle netradiční varianta bude chutnat ještě víc.

Batátové růžičky

Ingredience na 2 porce

  • 2 střední batáty
  • 20 plátků prosciutta nebo natenko nakrájené slaniny
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl
  • případné koření, pesto, sušená rajčata, sýr aj. na ochucení

Postup

Celkový čas přípravy: 60 min

1

Batáty oloupejte a po délce je rozkrojte napůl. Nastrouhejte je na tenké plátky na mandolíně nebo nařežte pomocí ostrého nože. Snažte se, aby všechny plátky byly tenké 1-2 mm. Silnější si vám budou při motání lámat, slabší se zase snadno spálí.

2

Pokud se vám plátky nepodařilo nastrouhat či nakrájet natenko, můžete to ještě zachránit jejich nasolením. Vložte je do síta, osolte, promíchejte a nechte pár minut zkřehnout. Působením soli částečně změknou a půjde s nimi lépe pracovat. Před použitím je opláchněte pod tekoucí vodou a pak osušte v utěrce.

3

Na krájecí prkénko si po délce za sebou rozložte 2 plátky prosciutta (s částečným překrytím). Prostě ze dvou plátků udělejte jeden dlouhý

4

Přehněte spodní nepokrytou polovinu prosciutta nahoru, čímž schováte spodek všech batátů jakoby do kapsy. Nyní zarolujte plátky od pokryté strany k té, která zůstala prázdná. Vzniknou vám růžičky, které umístěte do forem na mufinny. Ty je během pečení udrží pohromadě. Navíc se prosciutto mírně "smrskne", takže stáhne spodek každé růžičky a zpevní ji.

5

Připravené růžičky potřete pomocí mašlovačky olivovým olejem, vložte do trouby vyhřáté na 190 °C a pečte přibližně 30 minut. Pak je podle volby potřete třeba pestem, nadrobno nakrájenými sušenými rajčaty nebo posypte kořením či parmezánem (neplatí pro W30). Sůl v tomto bodě přidejte v závislosti na tom, zda jste solili pro změkčení batáty a také podle slanosti použité uzeniny. U slaniny a neměkčených plátků soli použijte trošku víc, u prosciutta (které je slané samo o sobě) a nasolených batátů můžete sůl zcela vynechat. Dochucené růžičky vložte do trouby ještě na 10 minut dopéct.

6

Hotové růžičky podávejte třeba s ochucenou majonézou jako samostatný chod či snack, samy o sobě doplní na talíři maso jako efektní příloha.

Mohlo by vás zajímat:

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře