fbpx

Léčivá Kopřiva – Jak ji sbírat a používat + 7 receptů

Největší bohatství kopřivy je vysoký obsah chlorofylu, vitamínů, minerálů a stopových prvků.  Je ideální pro detoxikační kůry, do salátů i jako kosmetika na vlasy. 🙂 Kopřivu můžete sbírat téměř celý rok – z jara zužitkujete kopřivu celou, v průběhu léta až do podzimu pak sbírejte vrcholky rostlin a mladé lístky. Kopřiva byla odedávna považována za kouzelnou bylinu. Sbírala se na sv. Jana a dávala se do oken, aby chránila před zlými silami.

Kopřiva dvoudomá palčivá – použití v kuchyni i kosmetice

Jak kopřiva léčí ?

Kopřiva čistí krev, což se projevuje na celém organismu. Pomáhá také při kožních potížích, vyrážkách, ekzémech a s trápením při akné. Proto se často řadí mezi nejpoužívanější a nejlepší domácí kosmetické přípravky.

258px-Illustration_Urtica_dioica0Kopřiva podporuje tvorbu krve, zlepšuje krevní obraz a snižuje vysoký krevní tlak. Kopřivu také doporučujeme užívat při nedostatku železa. Samozřejmě, kopřiva je také skvělý pomocník při nachlazení a chřipce. Používá se do dětských čajů proti kašli, je močopudná a čistí organismus od bacilů.

Již po dlouhá léta se ví, že kopřiva pomáhá zastavit krvácení. Při krvácení z nosu proto stačí namočit vatičku do kopřivové šťávy a vložit do nosní dírky.

Použití

Jako všechny rostliny je i kopřiva nejzdravější a nejléčivější v syrovém stavu. Nejčastěji se však setkáme s kopřivou ve formě čaje, který se připravuje obvyklým způsobem.

Připravit si s kopřivy však můžeme i dobré jídlo ve formě jarního salátu, nebo vynikajícího a zdravého špenátu. Kopřiva se dále používá do polévek i pomazánek, přidat ji můžete do játrových knedlíčků.

Kopřivu využijete nejen v kuchyni, ale také třeba jako vlasovou kosmetiku proti lupům a na mastné vlasy.

Sběr a skladování

Kopřivu sklízíme od jara do podzimu. Nejzdravější je samozřejmě hned za mlada, kdy je vhodné si nasušit zásoby na zbytek roku. Kopřiva má od nepaměti své místo v lidovém léčitelství a ani moderní medicína nezpochybňuje její účinky. Krom listů se sbírá a suší i nať či oddenky rostlin.

Listy usušte hned po sběru v tenké vrstvě ve stínu (nemusíte obracet), nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené na maximálně šedesát stupňů Celsia. Nahnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné na užívání.

Recepty

Léčivé čaje

  • Čaj na chudokrevnost: Dva díly kopřivy, jeden díl třezalky a jeden díl zeměžluči. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem horké vody a nechejte louhovat i čtvrt hodiny pod pokličkou.
  • Čaj na snížení cholesterolu: Smíchejte ve stejném poměru kopřivu, přesličku a mátu. Čaj snižuje cholesterol v krvi a má i protisklerotické účinky.

Zdroj: brendablanco.com

Zdroj: brendablanco.com

Kopřivová šťáva

Hrst mladých kopřiv rozmixujte s jedním hrníčkem vody. Nechejte půl hodiny odstát a přidejte šťávu z poloviny citronu a lžíci medu.

Kopřivová detoxikační kůra

Po tři dny držte půst a popíjejte kopřivu rozmixovanou s vodou. Tato několikadenní kůra se projeví mimořádným očistným účinkem.

Salát a kopřivový špenát

Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit i jako klasický špenát s cibulí a česnekem.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Kopřivové pesto

Pesto lze vyrobit prakticky z jakékoliv divoce rostoucí jedlé byliny a ani kopřivy nejsou výjimkou. Kopřivové lístky spařte, propláchněte studenou vodou a dejte stranou okapat. V mixéru rozmixujte ořechy a stroužky česneku a přidejte olivový olej a parmazán. Vše následně rozmixujte na pesto.

Tinktura na vlasy 

Ke dvěma dílům čerstvé nebo sušené kopřivy přidejte dejte jeden díl levandule (nať) a jeden díl listu nebo kořene lopuchu. Zalijeme čistým alkoholem, aby bylo vše ponořené a nechejte na slunném místě odpočívat po 2 – 3 týdny.

Nakonec přeceďte a nařeďte 1:1 s vodou. Takto připravenou tinkturu vmasírujte do vlasové pokožky vždy po umytí. Vlasy se budou méně mastit a pomáhá to i proti lupům.

Vlasový kopřivový kondicionér

Hrst kopřiv převařte a pak nechejte vychladnout do vlažna. Přeceďte a přidejte 1 lžíci vinného octa. Oplachujte čerstvě umyté vlasy a dále nevymývejte.

Mohlo by vás zajímat:
domácí kosmetika

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře