fbpx

Vepřová panenka v ořechové krustě s pečenou zeleninou

Vepřová panenka bývá prubířským kamenem mnoha domácích kuchařů. Nejeden z nich ji totiž peče či restuje příliš dlouho na vysokou teplotu a pak je maso zbytečně vysušené. Přitom k její základní přípravě opravdu stačí jen pár minut, které nechají maso krásně šťavnaté a měkoučké. Prostě takové, aby se při každém soustu rozplývalo na jazyku ;-).

Vepřová panenka v ořechové krustě s pečenou zeleninou

Ingredience na 2 porce

  • 400–500 g vepřové panenky
  • 60 g pekanů
  • 1 hrst čerstvých bylinek (rozmarýn, tymián, šalvěj, saturejka aj.)
  • 700 g směsi kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel) a batátů
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl
  • pepř
  • 2 lžíce majonézy
  • 2 lžíce švestkového dipu

Postup

Celkový čas přípravy: 45 min

1

Očistěte si zeleninu podle vaší volby a nakrájejte ji na stejně tenké kousky. Ty nasypte na pečicím papírem vyložený plech, pokapejte olivovým olejem a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 °C. Pečte cca 20 minut, pak budete přidávat maso.

2

Mezitím, co se peče zelenina, připravte si panenku. Bylinky si nakrájejte nadrobno, rozdrťte si v hmoždíři pekany nebo je zabalené do kousku pečicího papíru rozbijte paličkou. Smíchejte bylinky, pekany, trošku soli a pepře. Směs rovnoměrně rozsypte po krájecím prkénku a pak po něm vyválejte váleček vepřové panenky. Při tom na maso pořádně přitlačte, ať se co nejlépe obalí a směs na něm drží.

3

Po 20 minutách pečení přidejte k zelenině do trouby obalenou panenku, zvedněte teplotu na 200 °C a pečte společně 15–20 minut. Přesná doba závisí na výšce panenky, nižším kouskům stačí i méně než 15 minut.

4

Jakmile je panenka upečená (pomůckou může být pocit na dotek – pokud je příliš měkká, ještě pečte, pokud je naopak už příliš tvrdá, bohužel jste ji již přepekli :-(; počítejte i s tím, že maso během odpočívání ještě trošku dojde), troubu vypněte, panenku vyndejte z trouby, lehce ji přikryjte alobalem a nechte cca 5 minut odpočinout. Zeleninu zatím nechte v chladnoucí troubě.

5

Po odpočinutí panenku rozkrojte na větší špalíčky a podávejte s osolenou upečenou zeleninou. Doplňte na talíři o majonézu a švestkový dip.

Mohlo by vás zajímat:
Bezlepkové Paleo Vepřové

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře