Budete potřebovat
Maso nakrájejte na kostičky (cca 2 cm). Cibuli nakrájejte na kostičky – nemusíte vyloženě na jemno, ale úplně hrubé to taky být nemusí. Objem nakrájené cibule by měl odpovídat objemu masa. Měly by to tedy být 2 skoro stejně velké kupičky. (Pokud máte bílou papriku, nakrájejte ji nadrobno).
V tlakovém hrnci rozpusťte sádlo a přidejte cibuli a papriku. Opékejte, dokud nebude krásně hnědá, ale nespalte – guláš by zhořknul. Guláši dodá jeho typickou barvu.
Přidejte nakrájené maso a orestujte, dokud se nezatáhne. Připravte si hrnek vody. Přidejte do hrnce všechno koření a protlak (resp. nadrobno nakrájené rajče), rychle promíchejte – koření nespalte, jinak guláš může zhořknout. Bráchovi se jednou zaklepala ruka s paprikou a mělo to podobný efekt. Zalijte připravenou vodou.
Nechte tak 5 minut podusit. Pak přidejte pivo a 750 ml až litr vody. Uzavřete hrnec a nechte vařit. Jakmile dosáhne varu, ztlumte asi na polovinu – aby se stále vařilo, ale ne tak intenzivně. Doba varu se liší podle stáří a druhu použitého masa. Hovězí je třeba vařit trochu déle. Já vařila 25 minut – měla jsem čerstvé plecko od našeho nejlepšího řezníka ve městě.
Zlumte, otevřete hrnec a ochutnejte a případně přidejte ještě koření dle chuti. Vyjměte kuličky koření a bobkový list. (Mě se je tedy obvykle lovit nechce a nevadí nám dát je stranou z talíře).
Rozmíchete cca 3 lžíce hladké mouky asi ve 200 ml vody a za stálého míchání směs vlijte do guláše. Směsi můžete připravit trochu víc – pomalu vlévejte a koukejte, jak guláš houstne. Když s tím budete spokojeni, přestaňte vlévat (i kdyby vám směs měla zbýt).
Nechte na mírném ohni povařit, promíchávejte, aby se guláš nepřipálil. Je hotový, když už necítíte moučnou chuť.
Podávejte s knedlíkem / vařeným bramborem popř. těstovinami. Můžete přizdobit tenkými plátky cibule.