Sekaná
Bramborová kaše
Čočku propláchneme a necháme ji ve vodě cca 2 hodiny (nemusí nutně být), dále ji v ČERSTVÉ vodě vaříme 40 minut (do změknutí – může být i trochu rozvařená). Já jsem ke konci vaření přidala i kostku zeleninového bujónu, ale nemusí být.
Lněné semínko si tyčovým mixérem ve vysoké nádobě rozmixujeme s půl hrnkem vody – vznikne podivně vypadající gel, který dáme do lednice. Gel v receptu supluje úlohu vajec – sekaná se díky lněným semínkům nerozpadne.
Slunečnicová semínka opražíme na sucho na pánvi – stále mícháme. Přesypeme do jiné nádoby.
Zatímco se čočka vaří, nasekáme na jemno cibulku a osmažíme na troše řepkového oleje, přihodíme utřený česnek, přidáme nakrájené žampiony a tempeh nakrájený na kostičky. Stále mícháme, dokud houby nepustí šťávu a všechno to nezačne krásně vonět, pak přidáme bylinky.
Uvařenou čočku scedíme – přebytečnou vodu si můžeme nechat na polévku. Přendáme do velké mísy. Přidáme gel z lněných semínek, slunečnici a směs s žampiony a tempehem. Ve vysoké nádobě si rozmixujeme ovesné vločky na mouku (lepší by samozřejmě byl mlýnek) a přidáme do směsi, případně můžeme ještě přidat strouhanku (nebo další ovesné vločky) pro docílení správné konzistence. Pořádně promícháme a okořeníme dle chuti.
Směsí naplníme formu na srnčí hřbet. Pokud máme směsi mnoho, můžeme plnit i další menší formy.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C přibližně 40 minut – průběžně kontrolujeme špejlí. Po vyndání necháme chvíli vychladnout, snadno vyklopíme.
Bramborová kaše: Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě, rozmixujeme s margarínem nebo olivovým olejem a rostlinným mlékem, případně přisolíme.
Bramborovou kaši můžeme vylepšit přidáním mrkve. TIP: přidejte do sekané nějakou obilovinu např. kroupy nebo třeba i rýži, o ingredienci pak snižte poměr čočky Podávejte se zeleninovým salátem.