fbpx

Hloh – sběr a užití + 6 osvědčených receptů

Hloh – sběr a užití + 6 osvědčených receptů

Hloh je bylinka, která se pečlivě stará o naše srdce, nazývá se také “otec srdce”. V době, kdy jsou nemoci oběhové soustavy jedněmi z nejčastějších, je hloh ta pravá bylinka, po které sáhnout. Obsahuje obrovské množství antioxidantů, vitamínů skupiny B a C, posiluje srdeční sval, uklidňuje bušení srdce a arytmie. Doporučuje se preventivně proti infarktu a lidem s vysokým pracovním nasazením. Jako nejúčinnější bylinný lék na srdce byl hloh objeven v 19. století lékaři z Anglie a Francie.

Jak hloh léčí a kdy jej použít?

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Hloh je považován za nejlepší preventivní a léčebný bylinný prostředek proti nemocem srdce a oběhové soustavy. Doporučuje se také lidem ve starším věku, jelikož nemá žádné kontradikce s léky a může se hojně užívat.

Obsahuje obrovské množství antioxidantů, vitamínů skupiny B a C, glykosidy a flavonoidy. Prokrvuje a posiluje srdce, rozšiřuje tepny a žíly, stará se o jejich správnou funkci. Dokáže zklidnit bušení srdce a srdeční arytmii.

Hloh je úplně úžasný pro čištění cév, zlepšuje krevní oběh a reguluje krevní tlak. Jeho užívání se výrazně doporučuje lidem pod velkým stresem a s vysokým pracovním nasazením. Preventivně působí proti infarktu.

Zdroj: Wikipedia.org

Zdroj: Wikipedia.org

Hloh dokáže organismus celkově uklidnit, můžeme jej proto doporučit také při problémech s nespavostí, či v případě nervozity a podrážděnosti.

Sklízení

Od května do června sbíráme zejména květenství, listy můžeme sbírat od jara po celé léto. Na podzim pak zužitkujeme zejména plody. Hloh se u nás pěstuje a vyskytuje poměrně hojně. Najdeme ho na stráních, na okrajích lesa, v parcích a na zahradách, nebo na okrajích luk.

Květy a listy sbírejte krátce před rozvitím, nebo těsně po něm. Při letošním rychlém jaru je tedy na sběr nejvyšší čas. 🙂 Pokud je ve vašem okolí hloh odkvetlý, nic se neděje – účinné látky jsou obsaženy také v listech i plodech.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Recepty

Čaj na krevní oběh

Smíchejte květy a listy hlohu, srdečníku, maliny a nať rozmarýnu. Tři lžíce směsi zalijte 3/4 litru horké až vařící vody a nechejte vyluhovat pod pokličkou.

shutterstock_67483507

Zdroj: Shutterstock.com

Čaj na srdce

Ke dvěma dílům hlohu přidejte jeden díl meduňky, srdečníku a třezalky. Bylinky, které si nemůžete nasbírat v okolí, seženete v bylinkářství nebo na internetu. Čaj dolaďte medem a pijte preventivně.

Hlohová tinktura

Čerstvé květy hlohu nandejte do láhve a zalijte vysoce procentním domácím alkoholem, nebo např. vodkou a uzavřete. Nechejte na slunném místě odležet po dobu 2 týdnů, občas protřepejte. Poté přeceďte a užívejte 1x denně preventivně proti srdečním chorobám.

Kapky proti vysokému krevnímu tlaku

Smíchejte hlohovou tinkturu s tinkturou z přesličky, které si připravte dle návodu výše. Užívejte 20 kapek se lžičkou vody 1x denně.

Hlohové víno z listů či květu

Smíchejte květy a listy hlohu s natí rozmarýnu, přidat můžete i nať yzopu. Přidejte rozinky, celé hřebíčky a skořici. Zalijte litrem červeného vína a nechejte 2 týdny odležet. Můžete přidat i med. Nakonec přeceďte a užívejte dle libosti jako preventivní prostředek.

Hlohový lék z plodů (sbírejte až na podzim)

Plně dozrálé plody, nejlépe čerstvě natrhané, umyjte a následně pomelte nebo rozdrťte. Zalijte slabým alkoholem a nechejte 3 týdny pracovat. Poté přeceďte.

shutterstock_323692526

Zdroj: Shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře