fbpx

Borůvka – přírodní lék i pomocník při hubnutí + 4 recepty

Borůvky jsou nabité vitaminy, minerálními látkami a enzymy. Nepromeškejte krátkou borůvkovou sezonu a naordinujte si je co nejčastěji jako lék i preventivní pochoutku. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé a co vám zbude, nasušte nebo zamrazte na zimu. Zjistěte, co všechno tyto drobné plody umí. 🙂

Léčivá borůvka – proti stresu, na dobré oči i hubnutí

Tipy a recepty

Borůvkový čaj pro diabetiky

Čaj z borůvek a zejména borůvkových listů snižuje obsah cukru v krvi, čímž se stává jedničkou v nápojích pro diabetiky i pro lidi s nadváhou. Borůvkový čaj se doporučuje také při hubnutí a detoxikačních kůrách.

Borůvkové víno

Pokud jste už přejezení borůvkových knedlíků, máme tady jednu svěží variantu, jak borůvky chutně využít. Připravte si z nich vynikající borůvkové víno:

  1. Tři hrsti borůvek rozvařte v malém množství vody.
  2. Nechejte 12 hodin odstát.
  3. Do jednoho litru červeného vína přidejte směs borůvek a chvíli převařte.
  4. Nechejte 2 dny uležet a poté přeceďte. Pijte jako lék.

Čaj na hubnutí a detoxikaci

shutterstock_58834483

Zdroj: Shutterstock.com

Smíchejte borůvkový list i borůvky, třezalku a kopřivu a připravte čajový nálev. Užívejte dle libosti při dietách i detoxikačních kůrách jako podpůrný prostředek.

Pozn. pozor na třezalku – může omezovat účinky některých léků a antikoncepce.

Borůvkový kompot bez zavařování

Čerstvě natrhané borůvky můžete také tzv. zavřít nebo vyrobit vynikající borůvkový kompot. Natrhané a omyté plody vložte do zavařovací sklenice společně s cukrem a dobře protřepte. Sklenici stačí dobře utěsnit a uzavřít – není potřeba zavařovat. Vydrží i několik měsíců, pokud budete skladovat v chladu a temnu.

Tip: Takto zavřené borůvky vydrží nezkažené i bez cukru. Nezapomeňte však plody důkladně umýt a odstranit případný hmyz.

Jak borůvky “léčí”?

Borůvky mají kromě báječné chuti plnou škálu benefitů, jako léčivé třísloviny, které jsou skvělým lékem na průjmy, zejména u menších dětí. Borůvky mají také dezinfekční vlastnosti, léčí sliznice a pomáhají k dobrému chodu celé trávicí soustavy.

Pokud potřebujete zvýšit imunitu, rozvařte čerstvé nebo zavařené borůvky v troše vody tak, aby vznikla řídká kaše. Takto působí jako silný antioxidant. Lékaři ověřený je také pozitivní účinek borůvek na dobrý zrak, dále proti křečím a křečovým žílám.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Borůvky jsou také skvělé na pleť, používají se jako příměsi do pleťových vod a masek. Můžete je použít k natírání kožních problémů, jako jsou ekzémy, vyrážky či problémy s akné.

Sběr borůvek

Na sběr borůvky se vydejte do jehličnatých lesů, na vřesoviště, do nížin či vyšších poloh. Kromě zralých plodů, které na vás čekají zrovna nyní, si můžete nasbírat i borůvkové listy. Ty se sbírají sice hlavně zjara, když jsou mladé, ale já si je ráda natrhám do čajové směsi i teď, společně s maliním, ostružiním a jahodím.

Zdroj: Wikipedia.org

Zdroj: Wikipedia.org

Pozor: Buďte na přírodu hodní a sbírejte pouze mimo chráněné oblasti a také tak, abyste rostlinku nepoškodili a mohli jste si užít úrodu i příští rok.

Další skvělé recepty s borůvkami:

Mohlo by vás zajímat:
borůvky bylinky domácí zdraví Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře