Jak kopřiva léčí ?
Kopřiva čistí krev, což se projevuje na celém organismu. Pomáhá také při kožních potížích, vyrážkách, ekzémech a s trápením při akné. Proto se často řadí mezi nejpoužívanější a nejlepší domácí kosmetické přípravky.
Kopřiva podporuje tvorbu krve, zlepšuje krevní obraz a snižuje vysoký krevní tlak. Kopřivu také doporučujeme užívat při nedostatku železa. Samozřejmě, kopřiva je také skvělý pomocník při nachlazení a chřipce. Používá se do dětských čajů proti kašli, je močopudná a čistí organismus od bacilů.
Již po dlouhá léta se ví, že kopřiva pomáhá zastavit krvácení. Při krvácení z nosu proto stačí namočit vatičku do kopřivové šťávy a vložit do nosní dírky.
Použití
Jako všechny rostliny je i kopřiva nejzdravější a nejléčivější v syrovém stavu. Nejčastěji se však setkáme s kopřivou ve formě čaje, který se připravuje obvyklým způsobem.
Připravit si s kopřivy však můžeme i dobré jídlo ve formě jarního salátu, nebo vynikajícího a zdravého špenátu. Kopřiva se dále používá do polévek i pomazánek, přidat ji můžete do játrových knedlíčků.
Kopřivu využijete nejen v kuchyni, ale také třeba jako vlasovou kosmetiku proti lupům a na mastné vlasy.
Sběr a skladování
Kopřivu sklízíme od jara do podzimu. Nejzdravější je samozřejmě hned za mlada, kdy je vhodné si nasušit zásoby na zbytek roku. Kopřiva má od nepaměti své místo v lidovém léčitelství a ani moderní medicína nezpochybňuje její účinky. Krom listů se sbírá a suší i nať či oddenky rostlin.
Listy usušte hned po sběru v tenké vrstvě ve stínu (nemusíte obracet), nejlepší a rychlé sušení je v sušičce nastavené na maximálně šedesát stupňů Celsia. Nahnědlé nebo zčernalé listy svědčí o špatném sušení a nejsou vhodné na užívání.
Recepty
Léčivé čaje
- Čaj na chudokrevnost: Dva díly kopřivy, jeden díl třezalky a jeden díl zeměžluči. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem horké vody a nechejte louhovat i čtvrt hodiny pod pokličkou.
- Čaj na snížení cholesterolu: Smíchejte ve stejném poměru kopřivu, přesličku a mátu. Čaj snižuje cholesterol v krvi a má i protisklerotické účinky.
Zdroj: brendablanco.com
Kopřivová šťáva
Hrst mladých kopřiv rozmixujte s jedním hrníčkem vody. Nechejte půl hodiny odstát a přidejte šťávu z poloviny citronu a lžíci medu.
Kopřivová detoxikační kůra
Po tři dny držte půst a popíjejte kopřivu rozmixovanou s vodou. Tato několikadenní kůra se projeví mimořádným očistným účinkem.
Salát a kopřivový špenát
Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit i jako klasický špenát s cibulí a česnekem.
Zdroj: Shutterstock.com
Kopřivové pesto
Pesto lze vyrobit prakticky z jakékoliv divoce rostoucí jedlé byliny a ani kopřivy nejsou výjimkou. Kopřivové lístky spařte, propláchněte studenou vodou a dejte stranou okapat. V mixéru rozmixujte ořechy a stroužky česneku a přidejte olivový olej a parmazán. Vše následně rozmixujte na pesto.
Tinktura na vlasy
Ke dvěma dílům čerstvé nebo sušené kopřivy přidejte dejte jeden díl levandule (nať) a jeden díl listu nebo kořene lopuchu. Zalijeme čistým alkoholem, aby bylo vše ponořené a nechejte na slunném místě odpočívat po 2 – 3 týdny.
Nakonec přeceďte a nařeďte 1:1 s vodou. Takto připravenou tinkturu vmasírujte do vlasové pokožky vždy po umytí. Vlasy se budou méně mastit a pomáhá to i proti lupům.
Vlasový kopřivový kondicionér
Hrst kopřiv převařte a pak nechejte vychladnout do vlažna. Přeceďte a přidejte 1 lžíci vinného octa. Oplachujte čerstvě umyté vlasy a dále nevymývejte.