fbpx

18 Neobyčejně chytrých využití alobalu

Podívejte se na 18 různých způsobů, jak alobal zužitkovat v domácnosti i v přírodě. Alobal totiž můžete použít nejen k pečení a grilování.

18 Neobyčejně chytrých využití alobalu

1. Jak nespálit okraje koláče

Pokud se vám kraje koláče pálí, když je ještě střed syrový, zakryjte kraje proužky alobalu.

2. Jak udržet pečivo déle teplé

Pokud chcete, aby vám domácí pečivo nebo rozpečené pečivo (např. toasty) vydrželo déle teplé, zabalte ho do látkového ubrousku a poté do alobalu.

3. Jak změkčit ztvrdlý hnědý cukr

Hnědý cukr má tendenci tvořit hrudky. Pokud chcete, aby byl zase sypký, zabalte hrudku do alobalu a pečte při 150°C, než se začne rozpadat.

4. Jak si usnadnit čištění trouby

Pokud připravujete jakékoliv jídlo, které prská nebo by z něj mohla kapat šťáva, podložte pekáček na roštu alobalem. Pozor, alobal raději nepokládejte úplně na dno trouby, aby nedošlo ke vznícení.

5. Jak vydrhnout hrnec

Pokud nemáte drátěnku na nádobí, lze ho vydrhnout i kouskem zmuchlaného alobalu.

6. Jak zvýšit hřejivost radiátorů

Přilepte alobal na lepenku lesklejší stranou ven a umístěte ji mezi radiátor a zeď. Teplo se díky alobalu bude odrážet do pokoje a nebude zbytečně zahřívat zeď.

7. Jak ochránit matraci v dětské postýlce

Pokud se vaše dítě počůrává v posteli, můžete matraci jednoduše uchránit tak, že ji překryjete alobalem, na ní rozprostřete starou osušku a navrch dejte prostěradlo.

8. Jak nabrousit nůžky

Nůžky můžete velmi snadno nabrousit tak, že několikrát přeložíte alobal a přestřihnete ho. Nůžky by se měly naostřit po přestřižení asi osmi pruhů alobalu.

9. Jak vyčistit stříbro

Šperky i další stříbrné předměty můžete snadno vyčistit tak, že do misky vyložené alobalem nalijete horkou vodu a v ní rozmícháte lžíci nebělícího prostředku na praní. V tomto roztoku nechte stříbro máčet ani minutu a poté ho pečlivě opláchněte a a otřete.

10. Jak upevnit uvolněné baterie

Ve starších přístrojích občas dochází k oslabení pružinky, která drží baterie na místě. Jednoduše párkrát přeložte malý kousek alobalu a vložte ho mezi baterii a kontakt.

11. Jak si urychlit žehlení

Při žehlení spoustu tepla přebírá žehlící prkno. Pokud na prkno pod potah prkna rozložíte alobal, bude se teplo odrážet a žehlení vám tak půjde rychleji.

12. Jak vyčistit žehličku

Pokud je žehlička zašpiněná a špatně klouže (např. kvůli nánosu škrobu), vyčistěte ji tak, že rozpálenou žehličkou párkrát přejedete přes alobal.

13. Jak ochránit stromky před zvířaty

Hlodavci často na podzim a v zimě okusují kůru mladých stromků. Levným a snadným opatřením je omotání dvou vrstev alobalu kolem kmínku. Na jaře alobal sundejte.

14. Jak zaplašit ptáky

Pokud vám ptáci žerou ovoce na stromech, vyplašte je tím, že na vlasec navléknete proužky alobalu a vlasec natáhnete mezi větvemi.

15. Jak venku ochránit nápoje před vosami

V létě se kolem sladkých nápojů často motají vosy a další hmyz. Nápoje ochráníte tak, že sklenky překryjete alobalem, který propíchnete brčkem. Pití nic nebrání, vosy se k nápoji nedostanou a odlesky je odstraší. Podobnou ochranou jsou např i brčkem propíchnuté papírové košíčky na muffiny.

16. Jak vyčistit gril

Jakmile dogrilujete, překrijte rošt alobalem ještě ve chvíli, kdy je uhlí horké. Tím se opálí zbytky masa. Před dalším použitím pak alobal zmuchlejte a ještě jím rošt vydrbejte.

17. Jak při táboření vyrobit pánvičku na jedno použití

Pokud si na táboření nechcete nosit pánev, můžete si vytvořit jednorázovou. Najděte větev, která já ve tvaru ypsilonu, alobal přeložte do dvou vrstev (případně i na více) a položte ho na větev. Okraje alobalu pevně přehněte přes obě ramena vidlice a pevně omotejte, aby alobal unesl jídlo.

18. Jak udržet zápalky v suchu

Zápalky vám při stanování nenavlhnou, pokud je budete přechovávat zabalené v alobalu

Mohlo by vás zajímat:
Šperk

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře