fbpx

Vyzkoušený domácí šampon z žitné mouky + video

Je to přibližně rok, co jsem se rozhodla pro život více “bez chemie”. Do koše tak letěly všechny prací prášky a aviváže, deodoranty a nakonec i šampony na vlasy. Od té doby si myji vlasy žitnou moukou a k šamponu z obchodu bych se už nikdy nevrátila. Skvělé na tom všem je, že jsou vlasy zdravější, rychleji rostou a navíc neutratíte majlant v drogerii. Následující recept používaly už naše babičky a věřím, že pro mnohé z vás bude skvělou inspirací. :)

Návod na domácí šampon z žitné mouky + video

Proč šampon není až tak potřeba

Chemické látky, které jsou obsaženy v šamponech, snadno pronikají přes pokožku hlavy do našeho těla a neblaze ovlivňují zdraví lidského organismu. Vlasy se dokáží sami regenerovat a vypadat krásně, nepotřebují k tomu žádné drahé šampony.

Pokud nemáte zájem ničit si tělo chemií, zahoďte všechny šampony a vyzbrojte se žitnou moukou. Jediné, co vlasy opravdu potřebují, je čas od času odmastit, dobře živit a zbytečně nezatěžovat. K tomu postačí zdravá strava, vlažná voda a žitná mouka.

Jak to funguje

  1. Vitamíny: Žitná mouka obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, E a vitamín K. Mimo jiné obsahuje také betakaroten, lutein, proteiny a omega-3 mastné kyseliny.
  2. Panthenol: Z výše vyjmenovaných vitamínů hraje nejvýznamnější roli vitamín B5 neboli kyselina pantothenová. Panthenol je úplně nejlepší věc na udržení zdravé pokožky, krásných nehtů a vlasů.  Absence pantenolu se u vlasů projevuje ztrátou lesku a zvýšenou lámavostí.
  3. pH 5,5: Žitná mouka má pH přibližně 5,5, což je stejné pH jako pH vlasů. Šampon z žitné mouky proto nenarušuje přirozenou strukturu vlasů.
  4. Nevysušuje: Klasické šampony z obchodu navíc vlasy hodně vysušují a poté se rychleji mastí. Nahraďte šampon žitnou moukou a vaše vlasy se naučí produkovat méně mazu a tím vydrží déle krásné.
  5. Odmastí: Chemickou vlastností žitné mouky je navazovat na sebe mastnotu. Díky této jednoduché schopnosti je mouka dostačující ingrediencí pro domácí šampon. Stačí nechat chvíli působit a vlasy budou zase zářit.

Potřebujete

  • Tři lžíce hladké žitné mouky (pro krátké vlasy bohatě stačí 2 lžíce)
  • Voda
  • Miska

shutterstock_232420981-600x450

Postup

Krok 1

Nasypte si do misky nebo hrníčku tři lžíce hladké žitné mouky. V obchodě si dávejte pozor, abyste zakoupili opravdu čistou žitnou mouku. Mouka chlebová je většinou namíchaná i z pšeničné mouky, která vlasy dobře neodmastí.

Krok 2

Smíchejte mouku s trochou vody tak, aby vznikla konzistence hořčice. Promíchejte lžičkou nebo rukou (pozor na hrudky). Šampon si připravte vždy čerstvý, neuskladňujte – vznikl by z něj kvásek.

Tip: Osobně se mi osvědčil postup, že směs namíchám až když jsem ve sprše. Mouku si předem nachystám do hrníčku a poté přidám trochu teplé vody (pasta pak není studená). 🙂

Krok 3

Naneste vzniklou pastu na mokré vlasy. Pořádně promasírujte tak, aby se šampon dostal až ke kořínkům. Poté nechte pár minut působit a opláchněte.

Tip: Pokud máte pocit, že se vám nepodařilo šampon úplně vymýt, tak po uschnutí vlasů profoukejte fénem (stačí studeným vzduchem).

Domácí kondicionér

Pokud se chcete opravdu zbavit chemie, nepoužívejte ani žádné kondicionéry z obchodu. Je to opravdu zbytečné, vše lze levněji a zdravěji nahradit tím, co máte doma. Jako kondicionér skvěle poslouží černý čaj a káva (pro hnědé a černé vlasy), zelený čaj (pro všechny typy vlasů),  naředěný jablečný ocet nebo sklenice vody s šťávou z citronu.

Tip: Pokud do domácího kondicionéru přidáte malou lžičku cukru nebo medu, můžete do koše rovnou hodit i tužidlo na vlasy.

 Video

Mohlo by vás zajímat:
Kosmetika Přírodniny

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře