30 tipů jak využít peroxid vodíku v domácnosti, kosmetice i vaření

Tento všestranný pomocník do domácnosti je akčnější než Mr. Proper. Dokáže zastat práci v kuchyni, vycídit koupelnu i zastoupit hygienické potřeby. Užijete jej také při úpravě potravin nebo jako kosmetickou vychytávku.

Vladimír

Autor

0.0/5
Počet lidí, kteří přidali do oblíbených: 0

Pár zajímavých informací o peroxidu vodíku

  • Najdeme ho ve všech živých organismech
  • Bílé krvinky produkují peroxid vodíku (H2O2) při boji s bakteriemi a infekcemi
  • Peroxid vodíku je produkován ovocem a zeleninou. Je jedním z důvodů, proč je ovoce a zelenina zdravá pro lidský organismus
  • Můžeme jej nalézt v mateřském mléce, které jej produkuje pro zvýšení imunity kojence
  • Přirozeně se vyskytuje v dešťové vodě

Peroxid vodíku se řadí do prvních příček domácích čističů, hned za octem nebo sodou (kteří jsou opravdu neocenitelnými pomocníky). Peroxid vodíku dokáže rozzářit zašlou podlahu, vydezinfikovat celý byt, nebo třeba také zvýšit lesk a jemnost vlasů… A tady je 30 tipů, jak využít peroxid vodíku nejen v domácnosti.

Vyzkoušejte

1. Umyjte ovoce a zeleninu roztokem z peroxidu vodíku a vody. Peroxid vodíku dokáže odstranit nejen nečistoty, ale hlavně nezdravé pesticidy.

2. Peroxid vodíku má skvělé dezinfekční účinky. Přidejte lžičku přípravku k běžnému prášku do myčky a už se nemusíte obávat neumytých zaschlých skvrn na nádobí.

3. O zuby je potřeba řádně se starat. Využijte peroxid vodíku jako ústní vodu k osvěžení vašeho dechu. Peroxid dokáže zbavit ústní dutinu bakterií, které způsobují zápach z úst. Použijte roztok 50/50 z peroxidu vodíku a vody.

4. U čištění zubů ještě chvíli zůstaneme. Použijte jedlou sodu a hydroxid vodíku k přípravě domácí zubní pasty. Pomáhá při zánětu dásní a v případě přidání soli má i bělící účinky.

5. Namočte své zubní kartáčky do peroxidu vodíku, udržíte je tak čisté a bez choroboplodných zárodků.

6. Peroxid vodíku je skvělý čistič do kuchyně. Nastříkejte, nechte chvíli působit a pak omyjte čistou vodou.

7. Nechte si od peroxidu vodíku pomoci při úklidu ledničky a myčky na nádobí. Zaschlou špínu od potravin umyje rychleji, než byste řekli švec.

8. Špína se drží hlavně v potřebách, které opakovaně používáme na čištění. Namočte jednou týdně vaše houbičky na nádobí do roztoku z peroxidu vodíku a teplé vody. Nechte 10 minut působit a pak properte v čisté vodě. Takto se důkladně zbavíte bakterií a nečistot.

9. Vyrobte si skvělý domácí čistič na nádobí. Smíchejte peroxid vodíku s jedlou sodou a vytvořenou pastou vydrhněte zašlé hrnce a kastroly.

10. Peroxid vodíků je užitečný čistič do koupelny. Nastříkejte pomocí sprejového dávkovače na kachličky a nechte chvíli působit (peroxid vodíku začne trochu pěnit). Poté vydrhněte kartáčem nebo houbičkou a vše opláchněte.

11. Nevyhazujte peníze za drahé prostředky na mytí koupelny. Peroxid vodíku zvládne vše, včetně vyčištění toalety.

12. Použijte peroxid vodíku jako bělidlo na prádlo. Dokáže si poradit i se zašlými skvrnami. Nalijte peroxid na špínu a poté hoďte do pračky. Můžete přidat také pro bělící účinek do pračky s bílým prádlem.

13. Peroxid vodíku rozzáří všechny podlahy. Přidejte do teplé vody půl hrníčku peroxidu vodíku a tímto vytřete podlahu. Můžete použít na všechny typy podlah.

14. Děti si rády dávají všechny hračky do pusy. Vyčistěte je jednou za čas pomocí peroxidu vodíku, hlavně ty, se kterými si hrají venku na hřišti.

15. Pomozte svým květinám s bojem proti škůdcům a houbám. Jednou měsíčně postříkejte rostliny roztokem z peroxidu vodíku a vody.

16. Použijte roztok z peroxidu vodíku a vody 50/50 na krásu vašich vlasů. Získají přirozený lesk, objem a jemnost.

17. Dle lékařů alternativní medicíny pomáhá koupel s příměsí peroxidu vodíku detoxikovat organismus. Dopřejte si relaxační chvíle a nechte koupel očistit vaše tělo.

18. Roztok z peroxidu vodíku (1/5 hrnku vody a 1 lžička peroxidu) dokáže zabránit vadnutí salátu. Vydrží tak v lednici i o týden déle.

19. Jednou za čas pořádně vyčistěte svačinové boxy. Peroxid vodíku pomůže při jejich dezinfekci.

20. Peroxid vodíku pomáhá při boji proti akné a vyčistí vaši pleť.

21. Peroxid vodíku dokáže ochránit rostlinky a semena a pomoci při jejich vyklíčení. Aplikujte postřik 3% roztoku peroxidu vodíku každý den.

22. Odstraňte žlutý nádech na vašich záclonách a ubrusech. Naplňte vanu studenou vodou a přidejte 2 hrnečky peroxidu vodíku. Vložte záclony a ubrusy do lázně a máčejte po dobu min. 1 hodiny. Poté nechte volně uschnout.

23. Chcete dobře slyšet, co se kde šustne? Použijte peroxid vodíku k odstranění ušního mazu. Přikápněte 3% roztok peroxidu vodíku k mandlovému nebo olivovému oleji, do kterého namočte ušní vatičky. Poté uši vyčistěte nasucho.

24. Peroxid vodíku vás zbaví plísní na nohou. Dokáže změkčit mozoly i odstranit kuří oka. Namáčejte si nohy do vodní lázně s příměsí peroxidu vodíku, nebo si nastříkejte nohy roztokem s vodou 50/50 a nechte působit přes noc.

25. Dezinfikuje nejen koupelnu, ale zbaví domácnost škodlivých bakterií a virů.

26. Důkladně vyčistí parní vysavače a zvlhčovače vzduchu.

27. Jednou za čas je potřeba vyčistit závěsy ve sprše od plísní a skvrn od mýdla. Použijte roztok z peroxidu vodíku a sprcha se vyčistí skoro sama.

28. Každému se někdy stane, že zapomene mokrý ručník v batohu po plavání. Přidejte směs peroxidu vodíku a octa do praní a zápach ze zatuchlého prádla je pryč. Z mokrého prádla ucítíte ocet, ale nebojte, po usušení octový zápach zmizí.

29. Občas vyčistěte akvárium pomocí peroxidu vodíku a pak důkladně opláchněte. Zbavíte se tak plísní a hub.

12911
cymowwwq

30. Peroxid vodíku dokáže bojovat i proti nemocem. V případě zánětu dutin vytvořte roztok z 3% peroxidu vodíku a hrnku vody a použijte při výplachu či jako nosní sprej. 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}