fbpx

Řebříček – jak sbírat a využít + 5 léčivých receptů

Další léčivá bylinka, kterou si můžete natrhat po celé léto, je nenápadný řebříček. Pomáhá zejména v trávicí soustavě, kde zlepšuje její činnost. Také podporuje snížení krevního tlaku, uvolňuje křeče, a tak pomáhá s problémy křečových žil. Hrneček řebříčkového čaje je osvědčený pomocník při pálení žáhy i prevence proti bolestivým migrénám. 🙂

Řebříček – jak jej sbírat + 5 léčivých receptů

Jak řebříček léčí a kdy jej použít

Řebříček obsahuje zejména vonné silice a třísloviny, díky kterým se hojně užívá jako dezinfekční prostředek.

Vnitřní užití:

 • při potížích s trávením, bolestech a křečích v oblasti žaludku
 • pálení žáhy, nechutenství
 • užívání řebříčku čistí krev a pomáhá od vysokého krevního tlaku
 • léčí křečové žíly
 • pomáhá od nepříjemných migrén
 • odstraňuje ženské gynekologické obtíže a pomáhá při bolestivé menstruaci
 • při chřipce a nachlazení vyvolává pocení a vyplavuje z těla škodliviny Zdroj: wikipedia.org

  Zdroj: wikipedia.org

Vnější užití:

Pro vnější užití se řebříček vyhledává zejména při hojení ran a dezinfekci. Společně s jitrocelem paří řebříček mezi bylinky, které dokáží nejlépe zahojit mírné poranění kůže i popáleniny.

 • zastavuje krvácení
 • inhalační směsi při chřipce
 • bylinné lázně a obklady

Pozor: Řebříček má opravdu silné účinky, proto jej odborníci nedoporučují užívat dlouhodobě, nebo samostatně. Ve většině případů se přidává do bylinných směsí a kombinuje se s dalšími léčivkami. Nedoporučuje se během těhotenství a kojení a dětem do pěti let.

Sklízení a uchovávání

Řebříček je hojně rostoucí rostlinka, kterou najdete po celé léto na loukách. Sbíráme nať i bílé květy. Zaměřte se na ty, které teprve rozkvétají, obsahují nejvíce léčivých látek. Sušení je nejlepší v teplé místnosti, nebo ve stínu, nikdy bylinky nesušte na přímém sluníčku.

shutterstock_342033728

Zdroj: Shutterstock.com

Pozor: Existují i další druhy řebříčku, zejména okrasné a uměle vyšlechtěné varianty, které se nesbírají.

Po usušení skladujte nejlépe v těsně uzavřené nádobě a v temnu.

Recepty

Čaj na dobré nervy

Smíchejte řebříček, třezalku, rozmarýn a mátu (přidat můžete i benedikt) ve stejném poměru a připravte nálev dle obvyklého postupu. Tento čaj můžete pít i dlouhodobě. Zklidňuje nervový systém a dopřává tělu klid po stresovém napětí.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Čaj pro ženy

Mnoho žen trpí problémy s bolestivou menstruací a dalšími neduhy. Pro zmírnění těchto obtíží můžete vyzkoušet čaj z květu řebříčku, heřmánku, natě kontryhele a hluchavky. Na půl litru vařící vody postačí 2 lžíce směsi. Dochutit můžete jitrocelovým sirupem a citronem.

Řebříčková šťáva nebo hustší sirup

Natrhejte řebříčkové květy a ještě čerstvé nakrájejte najemno. Poté je dejte do mixéru a s trochou vody rozmixujte. Použít můžete i tyčový mixér. Nechejte odstát (pro šťávu stačí den), a přeceďte přes čisté plátno/utěrku.

Z řebříčku si můžete udělat i sirup, do sklenice přidejte kromě řebříčku cukr/med a citron. Poté nechejte týden odležet a přeceďte. Užívejte jako lék či jako slazení do čajů/vody.

Obklad na hojení ran

Díky dezinfekčním účinkům dokáže řebříček rychle zahojit rány a poranění. Květy (můžou být i sušené) povařte a poté přikládejte zabalené v plátýnku na ránu. Rána přestane krvácet a rychleji se zahojí.

Řebříčková pálenka/tinktura

Zdravotní pálenku s řebříčku si vyrobíte snadno – tři hrsti květů zalijte domácí pálenkou (můžete koupit případně i vodku), a nechejte na sluníčku odpočívat klidně i 3 týdny. Přefiltrujte a můžete dochutit medem a citronem, nebo užívat takto samostatně. V případě užití jako tinktury nedochucujte.

shutterstock_208415761

Zdroj: Shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:
bylinky domácí sirup Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře