Řebříček obsahuje zejména vonné silice a třísloviny, díky kterým se hojně užívá jako dezinfekční prostředek.
Vnitřní užití:
- při potížích s trávením, bolestech a křečích v oblasti žaludku
- pálení žáhy, nechutenství
- užívání řebříčku čistí krev a pomáhá od vysokého krevního tlaku
- léčí křečové žíly
- pomáhá od nepříjemných migrén
- odstraňuje ženské gynekologické obtíže a pomáhá při bolestivé menstruaci
- při chřipce a nachlazení vyvolává pocení a vyplavuje z těla škodliviny
Vnější užití:
Pro vnější užití se řebříček vyhledává zejména při hojení ran a dezinfekci. Společně s jitrocelem paří řebříček mezi bylinky, které dokáží nejlépe zahojit mírné poranění kůže i popáleniny.
- zastavuje krvácení
- inhalační směsi při chřipce
- bylinné lázně a obklady
Pozor:
Řebříček má opravdu silné účinky, proto jej odborníci nedoporučují užívat dlouhodobě, nebo samostatně. Ve většině případů se přidává do bylinných směsí a kombinuje se s dalšími léčivkami. Nedoporučuje se během těhotenství a kojení a dětem do pěti let.
Sklízení a uchovávání
Řebříček je hojně rostoucí rostlinka, kterou najdete po celé léto na loukách. Sbíráme nať i bílé květy. Zaměřte se na ty, které teprve rozkvétají, obsahují nejvíce léčivých látek. Sušení je nejlepší v teplé místnosti, nebo ve stínu, nikdy bylinky nesušte na přímém sluníčku.
Pozor: Existují i další druhy řebříčku, zejména okrasné a uměle vyšlechtěné varianty, které se nesbírají.
Po usušení skladujte nejlépe v těsně uzavřené nádobě a v temnu.
Recepty
Čaj na dobré nervy
Smíchejte řebříček, třezalku, rozmarýn a mátu (přidat můžete i benedikt) ve stejném poměru a připravte nálev dle obvyklého postupu. Tento čaj můžete pít i dlouhodobě. Zklidňuje nervový systém a dopřává tělu klid po stresovém napětí.
Čaj pro ženy
Mnoho žen trpí problémy s bolestivou menstruací a dalšími neduhy. Pro zmírnění těchto obtíží můžete vyzkoušet čaj z květu řebříčku, heřmánku, natě kontryhele a hluchavky. Na půl litru vařící vody postačí 2 lžíce směsi. Dochutit můžete jitrocelovým sirupem a citronem.
Řebříčková šťáva nebo hustší sirup
Natrhejte řebříčkové květy a ještě čerstvé nakrájejte najemno. Poté je dejte do mixéru a s trochou vody rozmixujte. Použít můžete i tyčový mixér. Nechejte odstát (pro šťávu stačí den), a přeceďte přes čisté plátno/utěrku.
Z řebříčku si můžete udělat i sirup, do sklenice přidejte kromě řebříčku cukr/med a citron. Poté nechejte týden odležet a přeceďte. Užívejte jako lék či jako slazení do čajů/vody.
Obklad na hojení ran
Díky dezinfekčním účinkům dokáže řebříček rychle zahojit rány a poranění. Květy (můžou být i sušené) povařte a poté přikládejte zabalené v plátýnku na ránu. Rána přestane krvácet a rychleji se zahojí.
Řebříčková pálenka/tinktura
Zdravotní pálenku s řebříčku si vyrobíte snadno – tři hrsti květů zalijte domácí pálenkou (můžete koupit případně i vodku), a nechejte na sluníčku odpočívat klidně i 3 týdny. Přefiltrujte a můžete dochutit medem a citronem, nebo užívat takto samostatně. V případě užití jako tinktury nedochucujte.