fbpx

7 způsobů, jak se vypořádat s plísní levně a účinně

Nejoblíbenější lokality plísně jsou všude tam, kde se drží vlhkost, příznivá teplota a nedostatečné větrání. Existence plísně má negativní vliv na naše zdraví, způsobuje kožní infekce, bolesti hlavy a řadu dalších problémů. Proto vám přinášíme 7 tipů, jak proti plísni bojovat účinně, levně a hlavně bez agresivních chemikálií.

7 způsobů jak se vypořádat s plísní levně a účinně

1.Tea Tree Oil – Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je jedním z nejpozoruhodnějších darů přírody. V domácnosti jej už stovky let lidé využívají jako dezinfekční prostředek. Zajišťuje dlouhodobou ochranu před bakteriemi, viry a hlavně proti plísni.

shutterstock_176965349

Zdroj: Shutterstock.com

Postup: Do šálku vody přidejte 1 lžičku čajovníkového oleje. Smíchejte, nalijte do nádoby s rozprašovačem a postříkejte postižená místa. Nechejte působit a pak očistěte hadříkem. Jako prevenci můžete do spár a na místa, kde je plíseň zvyklá se objevovat, nastříkat tuto směs a nechat zaschnout.

2. Jedlá soda

Jednu z nejúčinnějších prostředků, jak odstranit plíseň a zabránit jejímu opakovanému návratu, máme přímo pod nosem. Soda je ideální k odstranění menších ložisek plísně a účinně zabraňuje v jejich rozšiřování. Kromě toho povrchy skvěle dezinfikuje a odstraňuje nepříjemný zápach.

shutterstock_309046346

Zdroj: Shutterstock.com

Postup: Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1: 1 tak, aby vznikla konzistence pasty. Naneste na problematickou plochu a nechejte zaschnout. Pak místo vydrhněte starým zubním kartáčkem a zbývající pastu setřete hadrem.

Jako prevenci před návratem plísně můžete použít další způsob. Smíchejte 1-2 lžičky sody a 2 šálky vody. Směs pořádně protřepeme a promíchejte dříve, než ji nalijete do nádoby s rozprašovačem. Nastříkejte na problematická místa a nechejte uschnout.

3. Ocet

Ocet může být k odstranění plísní použit samostatně, bez přidání dalších surovin, případně můžete použít ocet smíchaný s trochou vody.

Postup: Ocet přelijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte na místa, na kterých se vyskytuje plíseň. Pokud nemáte po ruce nádobu s rozprašovačem, můžeme použít hadr, nebo starší ručník. Pokud skvrny od plísně přetrvávají, použijte ocet smíchaný s trochou jedlé sody a tuto směs naneste na problematická místa. Důkladně vyčistěte starým zubním kartáčkem, otřete a nechejte uschnout.

4. Extrakt z grapefruitových jadérek

Přírodní prostředek, který má blahodárné účinky na lidské zdraví i na prostředí, ve kterém žijeme. Dokáže účinně bojovat nejen proti bakteriím, ale efektivně likviduje i plísně a viry.

shutterstock_376102426

Zdroj: Shutterstock.com

Postup: 10 kapek extraktu z grapefruitových jadérek (koupíte na internetu) smíchejte s 1 šálkem vody. Směs nalijte do rozprašovače a naneste na problematické povrchy. Poté otřete a nechejte uschnout.

5. Vodka

Možná to zní zvláštně ale vodka má v boji proti plísni pořádně navrch. Dokáže plíseň účinně zničit a zabránit tomu, aby se její zárodky rozšiřovaly dále do prostoru.

Postup: Vodku jednoduše naneste na povrch, nechejte působit a poté setřete hadrem.

6. Peroxid vodíku

Zabíjí plísně, viry a působí antibakteriálně. Je vynikající alternativou k prostředkům s obsahem chloru. Jeho používání nepoškozuje životní prostředí a nevytváří toxické a zdraví ohrožující zplodiny, než běžně používané prostředky s obsahem chloru. Je však důležité pracovat s ním nanejvýš opatrně.

Postup: Smíchejte 2 díly vody a jeden díl 3% peroxidu vodíku. Směs nalijte do nádoby s rozprašovačem a naneste na problematické oblasti. Nechejte působit 5-10 minut, vyčistěte kartáčkem a poté otřete hadrem. Abyste zvýšili účinek peroxidu vodíku v boji proti plísním, můžete použít i jeho kombinaci s octem. Nádobu s čisticí směsí peroxidu vodíku uchovávejte na tmavém místě, světlo jeho účinnost snižuje.

7. Borax

Borax, neboli teratraboritan sodný, je přírodní čistící prostředek, který má celou řadu využití v domácnosti. Od výroby ekologického domácího prostředku na praní až po účinný boj s plísněmi. Používání boraxu, stejně jako používání peroxidu vodíku, nemá toxický vliv na prostředí a lidské zdraví. Stejně však platí, že v kontaktu s touto látkou postupujeme opatrně.

Postup: Borax smíchejte s vodou (1 šálek borax na 3, 5 l vody). Roztok naneste na povrch postižený plísní a vydrhněte kartáčkem. Pak povrch otřete hadrem a nechejte zcela uschnout. Povrch není nutné oplachovat.

Jak bojovat proti návratu plísně?

  • Pravidelné a důkladné větrání všech prostor v bytě
  • Sušení prádla venku
  • Udržování čistoty
  • Odvětrávání koupelny
  • Používání digestoře při vaření
  • Protiplísňové nátěry

shutterstock_246210310

Zdroj: Shutterstock.com

Mohlo by vás zajímat:
domácí čistící prostředky ocet soda

Zdroj: www.houselogic.com

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře