fbpx

Designový lustr z nápojových kartonů

Tento moderní skvost si nyní můžete vyrobit i doma. Autorem je světoznámý umělec Ed Chew, který vyhrál s tímto modelem několik designových soutěží a soutěží, kde proti sobě bojují výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Buďte také umělcem. 🙂

svetlo

Potřebujeme

  • Cca 400 půllitrových tetrapaků, či 200 litrových tetrapaků. (Berte orientačně, toto platí pro skutečně velký lustr)
  • Sponky na papír
  • Nůžky
  • Nůž na papír
  • Pravítko

Fotonávod

Krok 1

Krabice nastříháme. Nejprve krabice smáčkneme, odstřihneme vrchní a spodní spojové části a poté krabici podélně rostřihneme ve švu, abychom získali jeden “list” tetrapaku. Tyto listy poté důkladně opláchneme vodou a prostředkem na nádobí.

Krok 2

List tetrapaku nastříháme na proužky. Nemusíte se tolik obávat přesných centimetrů, důležité je pouze se rozhodnout pro jednotnou šířku. Proužky potřebujeme širší (hlavní) a tenčí (vázací)

Untitled-2

Krok 3

Hlavní proužky poté přeložíme dle pravítka na 6 dílků. Zajisté si povšimnete, že šestý dílek je menší, než ostatní je to dáno tím, že je několikráte přehnutý. Je to zcela normální.

Untitled-1

Krok 4

Z proužků poté vytvoříme trojúhelníkové hranoly. Jednotlivé hranoly k sobě spojíme vázacím proužkem, který poté zalomíme směrem dovnitř každého hranolku a přebytečnou část odstřihneme. (Po vyzkoušení můžete rovnou odstřihávat a poté zalamovat. Je to rychlejší způsob) Poté zafixujeme sponkou na papír.

tetra_02

Krok 5

Ze třech takovýchto dvojic poté vytvoříme stejným způsobem šestiúhelník.

tetra_03

Krok 6

Šestiúhelníky poté spojte do kruhu, který čítá 5 šestiúhelníků.

Krok 7

Tyto kruhy poté opět stejným způsobem spojujeme k sobě, dokud nevytvoříme polokouli.

tetra_05

Krok 8

Ve středu každého kruhu ze šestiúhelníků nám logicky vzniknou malé díry. tyto díry zaplníme pomocí pětiúhelníků. Pětiúhelníky vytvoříme stejně jako šestiúhelníky. Jen s tím rozdílem, že trojúhelníkové hranolky do pětiúhelníku musí být nerovnostranné trojúhelníky.

tetra_04

Krok 9

Jakmile máme vytvořeny dvě polokoule, které jsou obě zaplněné pětiúhelníky, svážeme obě polokoule dohromady stejným způsobem, jako jsme k sobě vázali jednotlivé trojúhelníky. Nezapomeňte si však v druhé polokouli nechat poslední díru, kterou budete moci prostrčit ruku, aby se vám svazovaly jednotlivé polokoule dohromady.

Krok 10

Lustr je hotový! Stačí pouze nasadit na žárovku a můžete se těšit ze skutečně obdivuhodného výsledku!

tetra_11

Další inspirace

tetra_12 tetra_13 tetra_15

Mohlo by vás zajímat:
DIY osvětlení recyklace Osvětlení Recyklace

Zdroj: www.demilked.com

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře