fbpx

Exotické citróny – přírodní všelék

Že je citron zdravý, nás učili už ve školce. Ale kolik toho doopravdy umí? Není to pouze výborný doplněk černého čaje, nýbrž “všelék”. Přečtěte si, co všechno citronová šťáva dokáže. 🙂

Zázračné účinky citronu

Zdravotní účinky citrónu

1. Lehce zesvětluje pleť, pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny. Kyselina citronová v citronech má lehce zesvětlující účinky. Pro pleťovou masku smíchejte lžičku citronové šťávy, bílý jogurt a med. Aplikujte na obličej a nechte 20 minut působit. Opakujte, dokud neuvidíte první výsledky.

2. Léčí akné a pomáhá předcházet jizvičkám. Citróny, resp. jejich šťáva má antibakteriální vlastnosti, jelikož má nízké pH. Některé zdroje uvádí, že mají schopnost zabíjet bakterie, které způsobují akné a následné jizvičky. 

3. Léčí příznaky chřipky a zmírňuje bolest v krku. Citróny obsahují vitamín C, který chrání imunitu a zrychluje hojení po infekcích krku. Můžete do čaje přidat med a citron k podpoření rychlého uzdravení krku a celkovému zotavení. 

4. Odstraňuje lupy a příznaky jejich vzniku. Vyrobte si přírodní masku na vlasy pouze pomocí citronové šťávy a jogurtu. Umyjte si vlasy jako obvykle, poté aplikujte masku a nechte působit 10 až 15 minut. Opakujte 2 – 3 x týdně. 

5. Uvolňuje zácpu a vrací trávení do rovnováhy. Vymačkejte šťávu z půlky citronu do teplé vody a pijte každé ráno před jídlem. Vaše trávení se o poznání zlepší a předejdete častým zácpám.

6. Zklidňuje štípnutí od hmyzu. Kyselost citronové šťávy rychle a efektivně zklidňuje štípnutí od hmyzu a pomáhá od svědění. Čerstvou šťávou z citronu polijte kousnutí či štípnutí. Bude to maličko pálit, ale vydržte. Šťáva pomůže předcházet možné infekci a zklidní okolí štípnutí. 

7. Bělí zuby. Vymačkejte šťávu ze čtvrtiny citrónu, přidejte 2 lžíce jablečného octa a do vzniklé směsi namočte kartáček. Vyčistěte si zuby jako obvykle, poté si pusu dobře vypláchněte vodou. Mějte na pamětí, že citronová šťáva je kyselina, tudíž aplikujte tuto kůru max. 1 až 2 x do týdne nebo lépe i méně.

8. Vyvažuje hladinu cukru v krvi. Přidání citronu do jídelníčku pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, snižuje glykemický index potravin a tudíž je jídlo pomaleji tráveno. Také vláknina a vitamín C, které jsou v citronu obsažené, mají příznivé účinky pro lidi s cukrovkou.

9. Rozpouští ledvinové kameny a pomáhá předcházet jejich vzniku. Lidé trpící ledvinovými kameny mohou jejich výskyt či přítomnost eliminovat pomocí pití vody s citronovou šťávou, která pomáhá rozpouštět ledvinové kameny. 

10. Posiluje a bělí nehty. Odlakujte a vyčistěte nehty od všech mastnot. Poté ponořte nehty do čerstvě vymačkané citronové šťávy na pár minut. Následně aplikujte na celé ruce výživný krém, abyste předešli vysušování kůže. 

Jak si vybrat a uchovávat citrony?

1. Vybírejte citrony, které mají sytě žlutou barvu po celém povrchu. Zelená nebo světlejší místa znamenají, že citron není zcela zralý.

2. Vybírejte ty, které jsou těžší – budou mít tenkou slupku a plno šťávy a dužiny. Měly by mít kůru s jemnou texturou, bez otlačenin a vrásek na povrchu.

3. Citrony vydrží čerstvé týden, pokud je uchováváte v pokojové teplotě, na místě bez přímého slunečního záření. V lednici vydrží až 4 týdny.

4. Pokud chcete uchovávat citronovou šťávu, nejlepších výsledků dosáhnete tím, že ji nalijete do formy na led a zamrazíte.

Mohlo by vás zajímat:
Citrón tipy a nápady tipy a triky zdraví Tipy a triky

Zdroj: www.healthyandnaturalworld.com

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře