fbpx

Máta – jak pěstovat a sklízet + 7 domácích receptů

Máta je snad nejpoužívanější bylinka vůbec – její využití sahá od léčivých nápojů a likérů, přes koupele, obklady a kloktání, až po využití v kuchyni jako koření. Máta je v lékařství využívaná pro uklidňující účinky na žaludek, zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá od bolesti hlavy i zubů. Mátu si můžete nejen pěstovat po celé léto na zahrádce, ale od června do září si ji můžete nasbírat také ve volné přírodě. :)

Máta – jak pěstovat a sklízet + 7 domácích receptů

Jak máta léčí a kdy ji použít?

Účinnou látkou máty je vysoký obsah silice s obsahem mentolu. Dalšími látkami, které jsou příznivé pro lidské zdraví, jsou flavonoidy a třísloviny.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: wikipedia.org

Po mátě sáhněte pokaždé, když začnete mít problém se zažíváním či s bolestmi v žaludeční oblasti. Máta dokáže uklidnit střeva, zastavuje zvracení i průjmy. Pokud sníte něco nedobrého, máta pomůže i při křečích a dalších obtížích.

Hojně se máta používá také v kuchyni, zejména jako kořenění do masa, nebo také luštěnin. Nejznámějším použitím však zůstává mátový čaj a osvěžující alkoholické i nealkoholické nápoje.

shutterstock_265169126

Zdroj: Shutterstock.com

Mentol příjemně chladí a uklidňuje, proto se používá také k zevnímu užití jako výplach dutiny ústní dutiny při mírných poraněních, nebo bolestech zubů a dásní. Při těchto problémech doporučujeme připravit silný výluh a praktikovat intenzivnější kloktání několikrát denně.

V případě nachlazení máta pomáhá uvolňovat ucpaný nos a zmírňuje otoky a škrábání v krku.

Pozor: Máta v první fázi zklidňuje ale následně povzbuzuje celý organismus. Proto ji odborníci doporučují konzumovat v nižším množství nebo v kombinaci s dalšími bylinkami.

Pěstování a sklízení

Nejznámějším druhem je máta peprná, jejíž zvláštností je, že byla uměle vyšlechtěna tak, aby měla vysoký obsah mentolové silice i dalších léčivých látek. Dnes je již i máta peprná volně rostoucí rostlinou, kterou si můžete natrhat na loukách a vlhkých lesních mýtinách kdykoli během léta.

Pěstování

Máta se rozrůstá tak rychle a dobře, že by jí záviděl leckterý plevel. Proto si nemusíte příliš lámat hlavu s pěstováním. Přesto se vyplatí znát alespoň základní rady:

Mátu si vysaďte nejlépe ze sazenice, ze semínka vám málo kdy vzejde. Můžete si třeba uříznout stonkový řízek u známých a poté ve vodě nechat zakořenit. Mátu jednoduše pořídíte i v květináči v zahradnictví nebo jiných obchodech.

Máta se sází nejlépe na jaře, nebo na podzim. Pokud jste to však letos nestihli, nebojte se a zasaďte mátu klidně nyní. Je nenáročná na údržbu a určitě se jí bude dařit, pokud ji budete dostatečně zalévat. Ovšem pozor, ráda se rozrůstá! 🙂

Máta má ráda vlhkost, zasaďte ji tedy nejlépe do hluboké hlíny. Vyberte jí také místo, kde bude v odpoledních hodinách chráněna před přímým slunečním světlem, jinak jí začnou vysychat listy. Vhodné je chránit ji také před větrem.

Sklízení

Sbíráme listy, nebo celé vršky z rostliny včetně stonku.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Skladování

Mátu můžete sušit, nebo ještě lépe, zamrazit. Nať sklízejte nejlépe před rozkvětem, sušte ve slabých vrstvách vždy ve stínu. Mátu uchovávejte maximálně rok.

Ze sušené máty je úplně výborný čaj, který je skoro stejně tak dobrý, jako ten z máty čerstvé. Do ostatních nápojů, limonád či jídel jako koření se spíše hodí máta čerstvá, nebo mražená.

Recepty

Mátový aperitiv

Čerstvou mátu zalijte šálkem sherry a šálkem ginu, přidejte šťávu z citronu a dobře promíchejte. Uchovávejte v ledničce a užívejte preventivně nebo jako aperitiv.

Mátový sirup

  • 1 litr vody s cukrem
  • Nasekané listy máty
  • Citronová šťáva

Směs nechejte přejít varem a nechte odstavené přes noc v chladu. Poté přeceďte a uschovejte.

Obklad při bolestech hlavy

Jeden díl levandule společně s dvěma díly máty smíchejte, můžete přidat lžíci majoránky. Povařte v půl litru vody a nechte vychladnout. Obklad necháváme působit až půl hodiny.

Mátový čaj na slinivku břišní

Tři díly máty, jeden díl třezalky, řapíku a můžeme přidat také jetel. Ze směsi připravte čaj a popíjejte 3x denně.

Mátový ledový čaj nebo osvěžující limonáda

Připravte čaj z mátových lístků a nechte vychladit. Dolaďte medem, citronem a ledem a vše protřepte v šejkru. Podobně připravíte vynikající osvěžující limonádu – stačí však listy zalít studenou vodou a přidat citron, případně limetku nebo jiné citrusy.

shutterstock_171620216

Mátový olej

Čerstvé listy máty zalijte olivovým olejem a nechejte týden stát na slunném místě. Poté zceďte do láhve a uzavřete.

Používat jej můžete na potírání čela při migréně nebo bolestech hlavy, místa postižená revmatismem, pohmožděniny a ekzémy.

Nálev z máty – kloktadlo

Hrst listů zalijte 1/2 l vařící vody a nechejte 15 minut louhovat. Vlažným odvarem vyplachujte a kloktejte při bolestech zubů, zánětu dásní a zápachu z úst.

Mohlo by vás zajímat:
bylinky domácí sirup léto máta Léto Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře