Zeměžluč – jak sbírat a užívat + 5 domácích receptů pro zdraví i krásu

Zeměžluč, bylinka patřící mezi nejstarší léčivé rostliny světa, je skvělým pomocníkem při všech potížích trávení a špatné funkci orgánů, jako jsou játra, žlučník nebo střeva. V domácím léčení zastane funkci hojení ran, pomáhá při nechutenství i pálení žáhy. Ze zeměžluče si můžete připravit také vlasový přeliv, který je vhodný při nadměrné mastnotě a vypadávání vlasů. 🙂
Jak zeměžluč léčí a kdy bylinku použít
Pro zeměžluč jsou typické zejména hořčiny, díky kterým má také velice hořkou chuť. Je skvělým lékem na všechna trápení s trávicím ústrojím i dalšími orgány.
- zlepšuje trávení a podporuje zdravou chuť k jídlu
- léčí bolesti a křeče v žaludku
- pomáhá od pálení žáhy
- má blahodárný vliv na játra, žlučník, slinivku břišní i střeva
- upravuje funkci a peristaltiku střev
Zeměžluč je uznávanou bylinou nejen v alternativním, ale také západním léčitelství. Bylina je známá pro schopnost podpory tvorby červených i bílých krvinek, proto je nasazována jako podpůrná léčba při leukémii. Dále zlepšuje krevní oběh a celkově má skvělý vliv na organismus.
Zdroj: Wikipedia.org
Zevní užití:
Zeměžluč je skvělá nejen pro přípravu odvarů a kapek, ale také jako lék na poranění kůže a rány. Z byliny můžete připravit hojivé obklady a tinktury, které dezinfikují pokožku a pomáhají k rychlejšímu hojení.
Výskyt a sběr
Zeměžluč je oblíbená bylinka, která se od počátku léta vyskytuje ve volné přírodě i u nás. Poznáte ji podle krásně růžových až fialových drobných květů, které nádherně zdobí louky a paseky po celé prázdniny.
Při sběru stříhejte či trhejte pouze horní část kvetoucí natě, a to proto, aby mohla rostlinka dále růst a znova vykvést. Tak si pro ni můžete přijít v průběhu léta dvakrát i třikrát na stejné místo. 🙂
Zdroj: Shutterstock.com
Zeměžluč je uznávanou léčivkou, proto ji prodává také hodně lékáren a specializovaných prodejen. Ale pozor – mírně zvyšuje tlak, a tak se nedoporučuje užívat dlouhodobě.
Léčivé recepty
Čaj na podporu chutě k jídlu
Na dva díly zeměžluče přidejte jeden díl pelyňku. Takto připravte odvar a nechejte louhovat. Čím déle necháte bylinky louhovat, tím bude čaj silnější a více hořký.
Čaj na žaludek a dobré trávení
Výborným čajem na žaludek je výše popsaná směs s pelyňkem. Připravit si můžete ale i další směsi, které nebudou mít tak hořkou chuť. Smíchejte zeměžluč s meduňkou a rozmarýnem. Pijte vždy půl hodiny před hlavním jídlem.
Bylinný prášek
Zeměžluč usušte a rozdrťte (použít můžete i mlýnek). Užívejte na dobré trávení před jídlem jednu lžičku ve sklenici vody.
Domácí léčivý aperitiv
Zeměžluč s pelyňkem a puškvorcem smíchejte a zalijte slabým alkoholem, nejlépe domácí výroby. Bylinky musejí být zcela ponořeny. Poté nechejte 3 týdny na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.
Přeliv proti padání vlasů
Kopřivu, heřmánek a zeměžluč smíchejte a zalijte horkou vodou. Můžete i krátce povařit a pak nechejte zcela vychladnout a přeceďte. Odvarem vlasy přelévejte po umytí, můžete jej také vmasírovat do pokožky hlavy. Není potřeba dále oplachovat.
Mohlo by vás zajímat:
bylinky Pěstování a bylinky
Zdroj: cs.wikipedia.org
Hodnocení a komentáře
Přihlašte se pro přidání komentáře