fbpx

Hluchavka – jak ji sbírat a využít + 5 léčivých receptů

Hluchavka – jak sbírat a využít + 5 léčivých receptů

Ačkoli je hluchavka rostlinou skromnou a nenápadnou, má mnoho příznivých účinků na naše tělo a vyplatí se ji nasbírat a nasušit i na zimu. Má silné detoxikační a čistící účinky, takže je skvělým lékem při většině nemocí.

Hluchavka patří mezi naše nejrozšířenější bylinky, které můžeme sbírat od jara do podzimu. Vzhledem připomíná kopřivu, se kterou si ji můžete snadno splést, pokud nekvete.

Jak hluchavka léčí a kdy ji použít?

Z hluchavky využijete květy, rozkvetlou nať, nebo mladé listy. Hluchavka obsahuje především flavonoidy, třísloviny a saponiny. Hojně se využívá při ženských problémech, bolestivé menstruaci a zánětech. Hluchavku ocení i muži, kteří trpí na problémy s prostatou. Usnadňuje močení a pomáhá při dalších problémech močových orgánů.illustration_lamium_purpureum0

Další využití:

  • Snižuje krevní tlak a čistí krev
  • Pomáhá při nespavosti
  • Bojuje proti zánětům v ránách
  • Zklidňuje ekzemy a štípnutí, popáleniny a svědivé vyrážky

Sklízení a skladování

Hluchavka se velice podobá kopřivě, že si ji snadno spletete, pokud není zrovna období květu. Na rozdíl od kopřivy se však vůbec nemusíte bát nepříjemného žahání. U nás se vyskytuje téměř všude a můžete ji sbírat po celé jaro i léto.

Z hluchavky zužitkujete jak květy, tak nerozkvetlou nať a šťavnaté vrchní listy. Pokud jsou rostlinky mladé, můžete natrhat celou vrchní část. Hluchavku můžete nasušit i zamrazit pro pozdější využití.

Recepty

Čistící čaj

Směs hluchavky, řebříčku a kontryhele zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté nechejte vychladnou a pijte jako prevenci i při akutních obtížích močových cest.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Vlasový přeliv

Hluchavka je podobně jako kopřiva úžasná na vlasy, které posilní a dodá jim krásný lesk. Dokáže také mírně zesvětlit odstín vlasů, proto je ideální zejména pro blondýnky.

1 vrchovatou čajovou lžičku sušené nebo čerstvé hluchavky přelijte 250 ml vroucí vody, nechejte 5-10 min odstát a zceďtte. Vlasy poté není potřeba oplachovat.

Koupele nebo lázeň na nohy

Na dva díly hluchavky přidejte jeden díl třezalky, přidat můžete i dubovou kůru. Převařte 3 lžíce této směsi, nechejte vychladnout a přeceďte do lázně. Při koupeli si dopřejte hluchavkový čistící čaj.

shutterstock_290971214

Zdroj: Shutterstock.com

Obklad na ekzemy

Hluchavkovou nať doplňte natí fialky a mletou dubovou kůrou (vše seženete v bylinkářství). 3 lžíce směsi dejte do 1/2 litru vody, krátce povařte a nechejte vylouhovat. Do výluhu namočíme látku a obklad přikládáme vlažný 3x denně.

Hluchavková tinktura

1 lžici květu hluchavky zalijte 1 litrem alkoholu (např. vodky) a nechejte 2 – 3 týdny odstát. Poté přeceďte. Využijete při gynekologických obtížích i nespavosti.

Mohlo by vás zajímat:
bylinky domácí kosmetika zdraví Kosmetika Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře