fbpx

Zázračná třezalka + recepty na olej, víno, čaje a kapky

Třezalka a její zázračné účinky + 7 léčivých receptů

Osobně ji nejčastěji používám na zaplašení strachu a úzkosti, skvělá je i na migrény, deprese a jako přírodní antibiotikum na řadu nemocí. Až se příště vydáte na procházku, vezměte si s sebou košík a natrhejte si třezalku – dle slov známého řeckého lékaře Paracelsuse je totiž tato bylinka “nejlepší rostlinný lék světa”. V článku jsme pro vás připravili spousty užitečných rad i osvědčených receptů, třeba na léčivý třezalkový olej nebo blahodárné svatojánské víno. 🙂

Jak třezalka léčí a kdy ji použít

Třezalka je bylinka bohatá na třísloviny a silice, její nejúčinnější látkou je však hypericin, díky kterému skvěle bojuje proti depresím a uklidňuje celkovou nervovou soustavu.

Třezalka je opravdu zázračná bylinka, dokáže totiž uklidnit bušení srdce, zbavuje stresu a navozuje dobrý psychický stav. Nejen v lidovém léčitelství ale také v západní medicíně se třezalka používá jako lék proti neurózám a úzkosti.

Upozornění: Užívání třezalky může snížit účinnost některých léků a může způsobit fotoalergii. Je skutečně třeba myslet na to, že bylinky nejsou jen módní záležitost, ale mají nezpochybnitelný vliv na lidské tělo. Proto doporučujeme se před užíváním třezalky poradit s lékařem.

Třezalka

Třezalka dále pomáhá v případech:

 • nespavost
 • migrény
 • menstruační problémy
 • roztroušená skleróza
 • všechny nemoci žaludku a trávicí soustavy
 • problémy močových orgánů

Čaj či nálev z třezalky čistí krev a podporuje látkovou výměnu. Třezalka je také vynikající přírodní antibiotikum, má příznivé účinky na srdce a krevní oběh.

Sběr a uchovávání

Třezalka tečkovaná roste hojně ve volné přírodě, natrhat si ji můžete po celé léto, v teplých letech kvete i přes měsíc září až do konce října. Třezalku řadíme mezi tzv. trvalky – vyskytuje se tedy na stejném místě po řadu let. Vyhledejte místo, kde se ji daří a můžete si tam pro ni chodit pořád dokola. 🙂

Třezalka má ráda suché slunečné místa, jako louky a pole. Často ji však najdete i na pasekách a u potoků. Roste v celých trsech, které jsou krásně zlatavé na pohled. Sklízejte za teplého slunečného dne, nejlépe dopoledne, celou část horní natě i s květy.

Třezalku sušte v teplé místnosti mimo přímé sluneční záření, nejlépe zavěšenou ve svazcích.

shutterstock_288498254

Pozor: Při sklizni si rostlinu pořádně prohlédněte. Pokud jsou květy nahnědlé, raději ji nesbírejte – znamená to, že je v okolí znečištěné ovzduší.

Domácí recepty

Čaje a nálevy

Čaj z třezalky čistí krev, působí antibakteriálně a má uklidňující účinky. Na rozdíl od mnoha jiných léčivek má však i výbornou chuť, takže si jej dopřejete s radostí. 🙂

Tip: Pití třezalkového čaje se doporučuje i dlouhodobě jelikož nemá žádné negativní vedlejší účinky. Tuto bylinku můžete přidávat do směsí nebo si ji dopřávat samostatně.

 • Čaj proti stresu a napětí: Smíchejte nať třezalky, meduňky a přidejte pár semínek fenyklu. Dvě lžíce směsi povařte v půl litru vody a poté nechejte chvíli louhovat. Takto připravený čaj pijte vždy v případě stresu, úzkosti či neklidu.
 • Čaj na bušení srdce: K třezalce přidejte meduňku a hloh. Po spaření nechejte 15 minut louhovat a pijte 3x denně při obtížích.

Domácí třezalkový olej

Třezalkový olej je silně koncentrovaný třezalkový lék, který je vhodný na tišení bolesti, na léčení nemoci kloubů a končetin i jako pomoc na raněné nervy.

 Použijte na:

 • rány
 • proleženiny
 • choroby kůže
 • bolesti svalů

Do nádoby naskládejte květ třezalky a zalijte kvalitním olejem (květy můžete nasekat nebo alespoň promnout). Nechejte uzavřené na sluníčku macerovat asi po dobu tří týdnů. Poté olej přeceďte přes plátýnko a květy pořádně vymačkejte. Přidat můžete také šešulky se semenem. Olej bude mít krásnou červenou barvu.

Třezalkové svatojánské víno

Použijte čerstvou nebo sušenou třezalku, kterou naskládejte do láhve. Použijte celou nať i s květem. Láhev doplňte vínem a nechejte po 2 – 3 týdny odpočívat – macerovat. Občas láhev protřepte, aby se ingredience lépe spojily. Víno je vynikající chuti a pomáhá na celkové zklidnění organismu i při migrénách.

Kapky na bolesti hlavy a migrénu

Třezalku promneme a vymačkáme šťávu, kterou smícháme s žitnou pálenkou ve stejném poměru. Nechejte 2 dny uležet a užívejte 15 kapek při obtížích.

Tip: Podobně jako olej lze připravit také domácí léčivou pálenku – květy či celé natě třezalky zalijte domácím alkoholem a nechejte odležet, poté užívejte jako preventivní lék.

Mohlo by vás zajímat:
bylinky Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře