fbpx

Kontryhel – léčivá bylinka žen + 5 domácích receptů

Kontryhel – léčivá bylinka žen + 5 domácích receptů

Kontryhel, neboli lidově také “ženský plášť”, “husí tlapky” nebo také “bylina žen”, je léčivou rostlinou, kterou je dobré mí přichystanou do zásoby. Ať si vzpomenete na jakékoli ženské potíže, kontryhel ví, jak se s nimi vypořádat. Jeho blahodárné účinky neoceníte pouze v době nemoci, ale také v krásném období těhotenství a raném mateřství – kontryhel je často ordinován na podporu početí, zdravého průběhu těhotenství i následného kojení. 🙂

Léčivé účinky kontryhele

Ne nadarmo se říká, že je kontryhel rostlinou patřící ženám. Díky svým léčivým schopnostem se stal neocenitelnou pomocí při všech chorobách ženských orgánů.

Zdroj: Wikipedia.org

Zdroj: Wikipedia.org

Jeho účinky ocení zejména ženy, které potřebují podpořit plodnost – posiluje dělohu, čímž zvyšuje pravděpodobnost početí a dobrého usazení plodu. Taktéž snižuje riziko potratu, takže je vhodný pro těhotné ženy.

Kontryhel nemá žádné nepříznivé účinky, můžete jej konzumovat dlouhodobě i samostatně. Mnoho lidí se ptá, zda je kontryhel zdravý i pro muže – díky širokému spektru léčivých látek a podpůrných vlastností je samozřejmě vhodný a prospěšný pro všechny – ženy, muže, děti i starší generaci.

Kdy kontryhel pomáhá:

  • při bolestivé a silné menstruaci
  • výtoku
  • zánětu vaječníků
  • doporučuje se ženám v přechodu
  • podporuje klidný spánek
  • pomáhá při průjmech a podporuje dobré trávení

Jak sbírat a pěstovat

Kontryhel je opravdu jednoduché najít, jelikož se vyskytuje snad na každé větší zahradě, na loukách, polích, u potoků a řek. Nejlépe se mu daří ve vyšších polohách i v horských oblastech, kde vytváří husté koberce. shutterstock_293243669

Kvetoucí nať sklízejte co nejdříve, dokud jsou listy mladé a plné síly. taktéž je lepší sbírat květy dříve než jsou úplně vykvetené, když se začínají teprve otevírat.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Kontryhel je bylinka, kterou si můžete pěstovat i v květináči na balkoně, zahrádce nebo na okně v truhlíku. Sazeničku seženete snadno – najděte ji ve volné přírodě. Šetrně ji přesaďte i s kořeny. Můžete zkusit pěstovat také z oddenku, který nechejte zakořenit ve sklenici vody. Stačí dostatek vláhy a trocha laskavé péče. 🙂

Recepty

Čaj na podporu zdravého mateřství a kojení

Hrst sušeného nebo čerstvého kontryhelu zalijte vroucí vodou a připravte tak klasický nálev. Pijte v druhé polovině těhotenství pro klidný průběh nejen před a při porodu, ale také pro správné nastartování kojení.

Čaj na podporu ženské plodnosti

Ke kontryhelu přidejte hluchavku a řebříček. Připravte klasický nálev, můžete nechat i déle louhovat. V letních obdobích si můžete připravit i ledovou osvěžující limonádu s přidáním citrónu, máty a ledu.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Čaj na bolestivou a silnou menstruaci

Smíchejte kontryhel s měsíčkem lékařským a třezalkou. Směs můžete obměňovat i s přidáním hluchavky a natě kokošky pastuší tobolky. Dvě lžíce bylinné směsi zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu, poté nechejte louhovat a zceďte. Pijte nejlépe ráno a večer.

Bylinkový jogurt jako dresing

Do bílého jogurtu přidejte nasekaný kontryhel, prolisovaný česnek a semínka koriandru. Takto připravený jogurt podávejte k přílohám i k masu.

Sedací koupele

Z kontryhele a hluchavky si připravte silný odvar, který nalijte do lázně a poté min. půl hodiny relaxujte. Koupel pomáhá zejména při problémech s výtokem a zánětech ženských pohlavních orgánů.

Mohlo by vás zajímat:
bylinky zdraví Pěstování a bylinky

Zdroj: cs.wikipedia.org

Hodnocení a komentáře

pro přidání komentáře