Jak na domácí marmelády bez zbytečného cukru a konzervantů

Pro začínající i pokročilé hospodyňky přinášíme několik rad a tipů, kterými můžete své umění dovést k dokonalosti. Využijte letní sezónu na maximum, protože až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, můžete jí ukázat sklenici poctivé domácí marmelády. 🙂 Pokud máte nějaký vlastní vyzkoušený způsob, budeme moc rádi, když se o něj podělíte a my jej do článku přidáme.

Janetta

Autor

0.0/5
Počet lidí, kteří přidali do oblíbených: 0

Dokonalá čistota

Při zavařování vždy musí být vše naprosto čisté. Skleničkami začínaje, nástroji a příbory konče. Rozhodně nikdy neolizujte lžičku/vařečku a pak ji nevracejte zpět při ochutnávání. Závity je vhodné utřít hadříkem namočeným v nějakém silnějším alkoholu, třeba ve vodce. Sklenice musí být vždy čerstvě umyté. Používejte pouze ovoce čerstvé, bez otlačenin a samozřejmě bez plísní. Odkrojením místa s plísní si nepomůžete, jelikož v tu chvíli je již v celém ovoci.

Zdroj obrázku: pioneerwoman.files.wordpress.com

Bez zdlouhavého vaření

Tradiční způsob zavařování, i když léty ověřený, není úplně ideální. Vše totiž musíte docela dlouho povařit a tím ztrácíte důležité živiny a hlavně vitamíny, které jsou v ovoci. Lepší je, když ovoce očistíte, pokrájíte a smícháte s cukrem již den předem. Ovoce pustí šťávu, kterou pak zcedíte a svaříte na hustý sirup. Teprve poté přidejte nakrájené ovoce a vařte už jen chvilku. Takto zachováte co nejvíce vitamínů a přirozenou chuť ovoce.

Méně cukru

Obvyklé množství cukru v marmeládách se rovná hmotnosti použitého ovoce. Občas dokonce více, když použijete hodně kyselé ovoce. Málokdo ale ví, že takové množství není nutné. Vlastně záleží pouze na vás a vaší chuti, kolik cukru použijete. Je ovšem potřeba stále myslet na to, že cukr zde má funkci konzervantu. Tudíž čím méně cukru použijete, tím větší je riziko, že se marmeláda může zkazit. Lze také zavařovat úplně bez cukru, ale je nutné přidat jiný konzervant, jinak by se marmeláda rychle zkazila.

Zdroj obrázku: ladlesandjellyspoons.com

Pektin z citrusů

Lepší volbou,než je klasický želírovací cukr, je pektin z citrusů. Nemá zbytečné ztužené tuky, ani tzv. “éčka”, které želírovací cukr často obsahuje. Citrusový pektin pouze smícháte s trochou cukru a nasypete do již podušeného ovoce se sirupem. Marmeláda krásně ztuhne bez použití gelfixů a jim pdobných. Bonusem je i to, že pektin nemá žádnou specifickou chuť a tak nezmění charakter ovoce. U některých marmelád ani nemusíte pektin přidávat. Platí, že čím kyselejší je ovoce v přirozené formě, tím méně pektinu budete potřebovat.

Krátké vaření, rychlé plnění

Ještě horkou marmeládu plňte do čerstvě umytých a ještě horkých sklenic. Vičko potřete alkoholem, zavřete a otočte dnem vzhůru. Takto nechte do úplného vychladnutí. Ve sklenici se vytvoří podtlak, který přitáhne víčko a uzavře sklenici. Můžete také trochu alkoholu nalít na vršek marmelády před uzavřením. Pro úplnou jistotu můžete marmeládu ještě zavařit. V takovém případě ovšem marmeládu znovu vystavíte vysoké teplotě, tudíž je potřeba zvážit, zda to za to stojí. Sklenice uzavřené gumičkou a patentním uzávěrem musíte zavařovat vždy.

Zdroj obrázku: seriouseats.com

Novinka! Zavařování v myčce

1. Sklenice naplňte obvyklým způsobem a uzavřete.
2. Na sklenicích nenechávejte žádné nálepky, či papír.
3. Vložte do myčky, spusťte program 70 stupňů Celsia (1:30). Nepřidávejte žádný prášek či tabletu.
4. Po ukončení programu myčku neotevírejte a nechte sklenice kompletně vychladnout.
5. Uchovávejte na tmavém a chladném místě.

Pro úplné začátečníky

Pokud se stále bojíte zavařování a poměrně zdlouhavého procesu výroby marmelády, nezoufejte. Vyzkoušejte tento recept na jahodový džem bez vaření.

Tipy našich čtenářů

  • k plnění sklenic marmeládou použijte jako trychtýř uříznutou pet lahev, hrdlo zavařovací sklenice tak zůstane čisté (autor: N. Rossi)
  • citron je již konzervant, mandarinka obsahuje pektin (vymačkáte a lehce povaříte, šťáva ztuhne) a lze tvořit marmelády bez cukru (autor: K. Nová)
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}