1. Heřmánek pravý

Zdroj: Shutterstock.com
Heřmánek je považován za nejznámější léčivou bylinu a základ přírodní a domácí medicíny, který by nikdy neměl chybět doma v kuchyni.
Nasbírat si jej můžete i několikrát do roka, na loukách a mezích roste od května do září. Poznáte jej snadno podle vzhledu a pronikavé vůně, díky které si ho nespletete s jinými bylinami, např. kopretinou, které se podobá.
Využití:
- Léčivý heřmánkový čaj
- Lázeň
- Obklad
- Čistící mléko
- Bylinný heřmánkový olej
Heřmánek se využívá zejména pro jeho dezinfekční a protizánětlivé účinky. Heřmánkový čaj výborně podporuje trávení, ničí choroboplodné zárodky, uvolňuje křeče a celkově zklidňuje organismus. V lidovém léčitelství je heřmánek považován za všelék, univerzální hojivý a zklidňující prostředek, který podporuje léčbu mnoha nemocí.
2. Hluchavka bílá

Zdroj: Shutterstock.com
Hluchavka bílá patří mezi plevelné rostliny a je rozšířená po celé Evropě. Je tak podobná kopřivě, že si ji s ní můžete snadno na pohled splést. O listy hluchavky se však nepopálíte a poznáte ji také v době kvetení.
Z hluchavky využijete květy, rozkvetlou nať, nebo mladé listy. Hluchavka obsahuje především flavonoidy, třísloviny a saponiny. Hojně se využívá při ženských problémech, bolestivé menstruaci a zánětech. Hluchavku ocení i muži, kteří trpí na problémy s prostatou. Usnadňuje močení a pomáhá při dalších problémech močových orgánů.
Využití:
- Močopudný čaj: snižuje krevní tlak, čistí krev a pomáhá při nespavosti
- Protizánětlivý oplach na rány
- Obklad na ekzémy
- Koupel
- Tinktura
3. Bez černý

Zdroj: wikipedia.org
Tato léčivá dřevina má na našem území dlouhou tradici a roste doslova na každém kroku. Květ bezu je ideální na boj s nachlazením, tlumí kašel, horečku a zklidňuje průběh astmatu.
Odvar ze sušených květů je močopudný, rozpouští hleny a podporuje pocení. Jeho užívání i ve vyšších dávkách je zcela neškodné i pro malé děti. Skvěle se hodí také do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek.
Více receptů a zajímavých informací o bezu si můžete přečíst v tomto článku.
4. Jahodí a borůvčí

Zdroj: Shutterstock.com
Pokud máte rádi přírodní domácí čaje, určitě si zajděte do lesa na sběr nejrůznějších zelených lístků. Opravdu chutné a také velice zdravé jsou čaje z lístků jahodí a borůvčí, které si můžete natrhat už od května.
Jahodník obecný, jinak lesní jahoda roste planě na slunných pasekách, podél lesních cest, na loukách i v lese. Všechny lesní jahody průběžně kvetou a plodí od května do září. Sbírat můžete listy i květ, šetrně tak, aby se rostlinky neponičily a mohly dále růst.
Jahodník obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, karoten (provitamin A), silice a třísloviny. Lesní jahody a listy jahodníku patří k nejvýznamnějším antioxidantům. Mají protizánětlivý a antibakteriální účinek, v organismu regulují výměnu solí, podporují růst buněk, odvodňují, posilují kosti, vlasy, kůži a celý imunitní systém.
Borůvka lesní je známá zejména pro své plody, blahodárné jsou ale také její listy, které se sbírají mladé již v květnu a červnu, dříve něž rostlina začne plodit. V této době obsahují největší množství blahodárných látek a jsou šťavnaté. Správně usušené listy si musí zachovat zelenou barvu.

Zdroj: Shutterstock.com
Čaj z borůvčí zvyšuje obranyschopnost, výborně působí proti průjmům, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Odstraňuje únavu očí a zlepšuje ostrost zraku.
5. Kopřiva dvoudomá palčivá

Zdroj: Shutterstock.com
Kopřivy začínají vykukovat hned poté, co roztaje poslední sníh. Největší hodnotou kopřivy je vysoký obsah chlorofylu, minerálů a vitamínů. Je ideální pro detoxikační kůry, jelikož čistí krev, rozpouští a vyplavuje usazeniny a pomáhá při kožních problémech a akné.
Kopřiva také výrazně podporuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak a dodává organismu železo. Používá se také při kašli a nachlazení.
Využití:
- Léčivé čaje na chudokrevnost, snížení cholesterolu a detoxikaci
- Tinktura na vlasy a vlasová voda, přeliv a vlasový šampon
- Kopřivová šťáva
- Salát a kopřivový špenát
- A mnohé další…
6. Lípa srdčitá

Zdroj: Shutterstock.com
Lipový květ nás přiláká svou medovou vůní. Květy sbírejte za slunečného dne, kdy se teprve začínají otevírat. Lípa patří mezi medonosné rostliny, díky čemuž je hojně vyhledávána nejen lidmi, ale také pilnými včelkami.
Výčet léčivých účinků je opravdu téměř nekonečný: lípa snižuje horečku, mírní kašel a pomáhá při zahlenění. Usnadňuje pocení, je vhodná př redukční dietě, podporuje činnost ledvin a žlučníku a pomáhá při bolestech hlavy. Hojně se používá preventivní čaj proti chřipce, je vhodná i pro malé děti.
Využití:
- Výplachy a kloktání
- Tinktura a nátěr na kožní problémy a vyrážky
- Čaj proti chřipce a inhalace
- Koupele
- Lipové víno
7. Sedmikráska chudobka

Zdroj: Shutterstock.com
Tato malá nenápadná bylinka, která se vyskytuje opravdu všude, je hotový zázrak. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, a to nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.
Sedmikráska podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvin. Z nasbíraných sedmikrásek si můžete připravit čaj, který mírní kašel a pročišťuje organizmus.
Využití:
- Do jarních salátů
- Jen tak na chleba
- Do polévek
- Čaj
- Sirup
8. Kokoška pastuší tobolka
Kokoška pastuší tobolka je velmi cenná léčivá rostlina. Všeobecně se považuje za obtížný plevel, roste všude na cestách, lukách i v zahrádce, kde po ni zrovna netoužíme. Z kokošky se připravuje zejména léčivý čaj, který pomáhá při bolestivé mestruaci, nebo při problémech s častým krvácením z nosu.
Využití:
- Léčivý čaj
- Saláty – využijete jak listy, květenství tak kořen
Pozor:
Kokoškou je snadné se předávkovat, konzumujte ji proto v menším množství. Také se nedoporučuje pro těhotné ženy.
9. Řepík lékařský

Zdroj: Shutterstock.com
Řepík je lidová bylina, která si v době naších babiček našla cestu snad do všech kuchyní a lékárniček. Patří mezi tzv. všeléky, jelikož má podpůrné účinky při léčbě mnoha nemocí. Řepík sklízejte hned na počátku kvetení, jelikož se nebudete muset potýkat s lepkavými semeny. Trhejte celou kvetoucí nať i s přízemními listy.
Z léčivých účinků můžeme vyzdvihnout uklidňující účinky na všechny trávicí orgány, zvýšení obranyschopnosti organismu, snížení hladiny cukru v krvi nebo tlumení nejrůznějších bolestí.
Využití:
- Kloktadlo a ústní voda
- Jaterní čaj
- Řepíková mast
- Hojivý obklad
- Řepíkové víno
10. Jitrocel kopinatý

Zdroj: Shutterstock.com
Jitrocel je známý pro své detoxikační schopnosti, jelikož umí krásně pročistit plíce, průdušky a krev. Díky schopnosti odvádět z těla škodliviny je často vyhledáván pro očistné kůry. Jitrocel můžeme použít také jako obklad na odřeniny, hmyzí bodnutí, i mírné popáleniny. Působí hojivě a uklidňuje podrážděnou pokožku.
Domácí jitrocelový sirup je asi nejznámější způsob využití této bylinky v kuchyni. Více zajímavých informací a recepty z jitrocele si můžete přečíst v tomto článku.