V pánvi rozehřejte lžíci másla a opečte na něm šalotku a česnek nakrájený na plátky – stačí opékat tak 2 minuty (česnek nesmí zezlátnout).
Přidejte směs koření a tymián a nechejte rozvonět.
Přidejte játra a restujte je dohněda. Játra musí zůstat pružná a uvnitř jemně růžová. Toto je asi nejtěžší část celého receptu, trefit přesně ta játra. Aby nebyla syrová a zároveň přepečená. Žádnou fintu na to nemám Takže to prostě musíte trefit, chce to trochu tréningu. Pak pánev odstavte a játra osolte.
Do mixéru, můžete použít i ponorný mixér se sekacím nástavcem, nebo i samotný ponorný mixér, dejte játra. Pánev pořádně vytřete stěrkou ať do mixéru dostanete všechnu tu dobrotu, zbylé máslo (50g si stále nechejte bokem), smetanu a vše umixujte.
Ochutnejte a případně ještě dosolte a dopepřete čerstvě umletým pepřem. Směs dejte do misky.
Máslo na přelití rozpusťte (stačí v mikrovlnce), do misky nahoru na směs dejte snítku tymiánu a zalijte máslem. Dejte zatuhnout do lednice. Máslo paštiku zakonzervuje a vydrží vám takto klidně týden v lednici.
Podobně dělám i paštiku z kachních nebo husích jater (nemyslím teď zrovna fois gras… ). Do té ale ještě na pánev přidávám koňak a bílé portské a nedělám tak moc aromatické koření (nepřidávám hřebíček, skořici a dávám méně nového koření). S kořením spíše experimentuji a dávám ho do paštik podle nálady A podle toho, jak to zrovna trefím, takže ten návod na směs není úplně přesný a vy si můžete směs udělat podle svých preferencí. Pak dělám ještě hrubější paštiky či masové teriny a ty peču ve vodní lázni. Nejsou o nic složitější a určitě o nich někdy napíšu Paštiku podávejte s čerstvým chlebem nebo bagetou. Do misek k paštice přidejte kyselé okurky, nakládané cibulky, nakrájenou cibuli, chilli papričky a můžete tak mít skvělou chuťovku na party.