Jak heřmánek léčí a kdy jej použít?
Heřmánek si oblíbíte zejména pro jeho mimořádně silné dezinfekční a protizánětlivé účinky. Patří mezi bylinky, které jsou vědecky nejlépe probádané – obsahuje mnoho léčivých silic a dosud se ze něj extrahovalo více než 100 účinných látek.

Heřmánkový čaj si uvařte vždy, když budete mít problémy s trávením, jelikož ničí choroboplodné zárodky v trávicím traktu. Uvolňuje žaludeční křeče a celkově zklidňuje organismus. Heřmánek dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při bolestivé menstruaci. Heřmánek patří k přírodním antibiotikům a má silné dezinfekční a hojivé účinky.
Tišivě působí i zevně, neboť má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách, stresu a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravěji a v lepší náladě.
Sklízení

Sklízejte zejména květy a to za slunečných letních dní. Ty jsou úplně skvělé pro inhalace a léčivé koupele. Heřmánek pravý poznáte podle pronikavé vůně i toho, že jsou květní hlavičky duté. Vzhledově podobné a příbuzné rostliny, např. rmen nebo heřmánkovec, léčivé účinky buď nemají, nebo jsou pouze minimální.
Sbírejte nepřezrálé květy, které poznáte podle toho, že má okvětní lístky rozprostřené rovně kolem středu květu, nesmí být svěšené směrem k zemi. Sušte ve stínu nebo v teplé místnosti. Sušené květy jsou stále krásně voňavé a zachovávají si i pěknou barvu.
Recepty
Heřmánek je považován za nejznámější léčivou bylinu a základ přírodní a domácí medicíny, který by nikdy neměl chybět doma v kuchyni.
Léčivý heřmánkový dětský čaj
Ke dvěma dílům heřmánku přidejte jeden díl mateřídoušky, máty a květy lípy. 1 lžíci směsi zalijte čtvrt litrem vody, povařte a nechejte mírně vychladnout. Dochutit můžete medem nebo domácím jitrocelovým sirupem.
Čaj proti žaludečním křečím a na dobré trávení
Smíchejte heřmánek s mátou a meduňkou a připravte si nálev dle tradičního postupu. Nechejte klidně 15 minut vylouhovat a poté zceďte. Kdo nemá rád hořkou chuť čaje, uberte na délce louhování a zceďte už po 5 – 10 minutách.

Lázeň a inhalace
Květ heřmánku smíchejte s květem dalších léčivek, jako např. ibiškem, diviznou, mateřídouškou nebo podbělem. Směs povařte a nechejte chvilku odtát. Poté inhalujte, případně s odvaru připravte hojivou lázeň. Kdo má rád, může přidat květy levandule.
Obklad na zánět očí
Heřmánek smíchejte se světlíkem a povařte ve vodě. Nechejte přikryté zcela vychladnout a poté přikládejte pomocí tampónů na oči přes zavřená víčka a nechejte chvíli působit.
Pleťová voda nebo heřmánkový vlasový přeliv
Dvě lžíce heřmánku krátce povařte v hrníčku vody a nechejte pod pokličkou 15 minut vylouhovat. Přeceďte a přidejte šťávu z půlky citronu.
Bylinný heřmánkový olej
Sklenici s uzávěrem naplňte heřmánkem, upěchujte a přelijte panenským olejem. Nechejte odstát po 2 týdny na slunném místě, poté zceďte. Takto připravený olej je vhodný na drobné poranění a kožní problémy. Lze také využít jako mazání po opalování.