Co jsem tentokrát použila já:
Co ještě se běžně dává:
Když jsem prvně zjistila z čeho se aşure dělá, trochu mě to překvapilo a moc velkou důvěru jsem v to neměla, avšak zvědavost byla nakonec silnější. A světe div, ono mi to zachutnalo a nejen mně :). Takže u nás už je aşure stálicí.
Jeden pravý recept na aşure neexistuje, každá rodina si ho dělá jinak. I já jsem ho dělala pokaždé jinak. Zpravidla se dává pšenice, cizrna, fazole, sušené meruňky, rozinky, někdy i mléko a hlavně cukr. Hodně cukru :D, turci do všech dezertů dávají strašně moc cukru, já ho dávám podstatně míň a taky pšenici jsem pokaždé zapomněla koupit.
V případě, že budete dávat pšenici, tak jak se má:), den předem ji namočte. Druhý den ji vařte zvlášť v hrnci až do rozvaření a až poté přidejte zvlášť uvařenou cizrnu a fazole a ovoce..
Pokud jako já pšenici vynecháte, tak si den předem namočte jen cizrnu a fazole. Pokud budete používat z plechovky, tak vám tento krok odpadá a jen to pak pořádně propláchněte. Pokud použijete sušené, vařte v hrnci zvlášť a až poté vše smíchejte do jednoho hrnce.
Rýži dejte také vařit zvlášť. Vařte do změknutí. V případě pšenice přidejte k pšenici, pokud nedáváte pšenici, přidejte k rýži cizrnu a fazole (uvařené zvlášť nebo propláchnuté z plechovky). Než k rýži vše přidám, tak vodu slívám a dávám novou. Následně přidejte nakrájené ovoce, sušené ovoce (nemusíte předem ani namáčet, mi vždycky stihlo změknout) a cukr dle chuti a dle preferencí i vodu. já třeba mám radši ne moc husté. Granátové jablko a ořechy patří na ozdobu, ale pokud chcete, klidně přihoďte i něco do hrnce. Vařte zhruba 10 minut, prostě až bude vše měkké.
Servírujte do menších mističek a posypte granátovým jablíčkem a ořechy.
Pokud aşure znáte nebo zkusíte, dejte mi vědět, jak vám chutná.
A jak se říká v Turecku – afiyet olsun [dobrou chuť].