Podle následujících návodů si můžete připravit čistící přípravek, který bude splňovat všechny vaše požadavky. Přestože jsou na bázi octa, díky aromatickým přísadám provoní široké okolí a navíc opravdu vyčistí, co je třeba.
Je pravda, že přidaná přírodní aromata octový pach zcela neodstraní. Při aplikaci přípravku ucítíte ocet. Jakmile však čistič uschne, octový zápach se vytratí a příjemná vůně koření či bylinek zůstane.
Potřebujete
- Bílý ocet
- Citrusovou kůru
- Bylinky
- Koření
- Esenciální oleje a extrakty vůní (podle nálady)
- Uzavíratelné sklenice (zavařovačky) a rozprašovač
- Cedník
Postup
Citrusová kůra
Citronová kůra dodá nejen příjemnou vůni, ale díky olejům, které obsahuje, zesiluje jeho čistící účinky. Pro přípravu prostředku jí budeme potřebovat více, takže je dobré kůru z citrusů skladovat v lednici dopředu.
Tip: Z kůry byste měli důkladně odstranit všechny zbytky dužiny, aby se přípravek nekontaminoval lepkavými ovocnými šťávami.
- Čistící prostředek s kořením a pomerančovou vůní
Do sklenice (zavařovačky) vložte několik paliček skořice a hrst celých hřebíčků. Pak nádobu naplňte pomerančovou kůrou a zalijte dostatečným množstvím octa. Sklenici uzavřete a nechte stát alespoň 2 týdny (až 1 měsíc).
- Tip: Je vhodné nádobu popsat – přesné složení, množství použitých ingrediencí a datum. Zaznamenané složení pak v budoucnu pomůže, až budete chtít vyrobit další dávku či pozměnit ingredience. U dalších variant postupujte obdobně.
2. Čistící prostředek s citronovou kůrou a rozmarýnem
Zavařovací sklenici naplňte citronovou kůrou a přidejte několik větviček rozmarýnu. Také můžete přidat vanilkový extrakt či esenciální olej.
3. Limetkový čistící prostředek s tymiánem
Sklenici naplňte limetkovou kůrou a přidáme několik větviček tymiánu.
4. Grapefruitový čistící prostředek s mátou
Sklenici naplňte kůrou z grapefruitu a přidejte mátové větvičky (také můžete použít mátový esenciální olej).
Pozor:
Větvičky jehličnanů, které se výborně hodí na výrobu domácích aromatických směsí, se na octové přípravky moc nehodí. Kombinace octa a jehličnatých větviček je, dalo by se říci, poněkud nevoňavá… 🙂
Po dvou týdnech louhování budou sklenice vypadat asi takto:
Závěrečné zcezení
Po měsíci můžete sklenice otevřít. Na pohled moc hezké nebudou, ale budou krásně vonět. Ocet se louhováním také trochu zbarví.
Směs přeceďte do čistých sklenic, uzavřete víčkem a označte datem výroby. Prostředek vydrží klidně i celý rok, takže máte zásobárnu až do Vánoc!
Takto vyrobený čistící prostředek je silně koncentrovaný. Pro úklid vždy zřeďte vodou (jako při užívání běžného čistícího prostředku).
A můžete se pustit do úklidu!
Před použitím nalijte do láhve s rozprašovačem třetinu aromatického octa a dvě třetiny vody. Pak můžete přidat ještě několik kapek esenciálních olejů, aby byla vůně výraznější.
Octové prostředky jsou téměř univerzální, nepoužívejte je na žulu, mramor a další kamenné povrchy (kyselina octová je mírně reaktivní a může povrch narušit).