- Proč se slaví každý rok jindy?
Velikonoce jsou jediný pohyblivý svátek v kalendáři a jejich termín vždy připadá na první neděli po prvním jarním úplňku. - Slovanský název Velikonoce je odvozen od “velké/veliké noci”, kdy došlo ke vzkříšení Ježíše Krista.
- Čechy a Slovensko jsou jediné dvě země, kde se dívky a ženy šlehají pomlázkou. Řekové slaví Velikonoce v kruhu rodinném vajíčkovou bitvou. Cílem je trefit vajíčkem co nejvíce svých protivníků. To už je lepší zábava! V Norsku je zase tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako např. Hercule Poirot, a i noviny jsou plné detektivních příběhu, ze kterých mohou čtenáři hádat, kdo je vrah.
- Na Filipínách se běžně o Velikonocích lidé nechávají po vzoru Ježíše Krista bičovat, nebo dokonce přibíjet na kříž. Proč to dělají, ptá se racionálně uvažující člověk 21. století? Lidé, kteří se k takovému kroku rozhodli, se ale kají – sebetrýzněním prý činí pokání. I když jsou většinou z řad katolíků, sama církev s tímto rituálem nesouhlasí a kritizuje ho.
- Každý rok se vyrobí kolem 90 milionů čokoládových zajíčků. 76% lidí mu nejprve ukousne uši, jen pouhých 5% začne nohami a 4% pak ocáskem.
- Květinou Velikonoc je bílá lilie, která je symbolem vzkříšení.
- Vejce jako symboly Velikonoc ve smyslu univerzálních symbolů jara a plodnosti lze však historicky vystopovat až do starověkého Egypta.
- Největší čokoládové velikonoční vajíčko bylo vyrobeno v Itálii v roce 2011. Bylo vysoké přes 10 metrů a vážilo 7200 kilogramů! Takže bylo vyšší než žirafa a těžší než slon.
- Beránek symbolizuje Ježíše Krista, který byl obětním beránkem za spásu světa. V židovství pak zase zobrazuje Izrael jako Boží stádo, které vedl Hospodin.
- Zajíčka jsme začátkem 20. století přejali od německých sousedů. Má symbolizovat život, štěstí a plodnost.