Návod na výrobu světelných vánočních koulí do zahrady

Přemýšlíte, jak si letos vánočně vyzdobíte dům a zahradu? Vyrobte si originální ozdobu – drátěnou kouli s vánočními světýlky. Sousedé budou jenom koukat. 🙂

Potřebujete

 • pletivo (drátěné)
 • kleště na drát (hodí se kombinačky i štípací kleště)
 • metr
 • rukavice
 • LED nebo jiné žárovičky (vánoční osvětlení)

Postup

 1. Naměřte si velikost pletiva a ustřihněte kleštěmi. Výsledná velikost drátu samozřejmě závisí na velikosti pletiva. Vhodný poměr stran je 1:2.
 2. Na stříhání drátů kleštěmi si pro jistotu vezměte pracovní rukavice, abyste se nepořezali.
 3. Ustřižené hrany pletiva přiložte k sobě (aby vznikl válec) a jednotlivé drátky překřižte a zamotejte.
 4. Stále v rukavicích začněte válec tvarovat do podoby koule.
 5. Až budete mít pletivo vytvarované, ujistěte se, že máta poschovávané všechny vyčnívající drátky dovnitř. Případně některé ustřihněte kleštěmi.
 6. Na kulatý tvar pletiva začněte namotávat světýlka. Nejdříve do pletiva zamotejte konec světýlek – s částí, která patří do zásuvky. Zajistíte si tak snadnější zapojování do elektřiny.
 7. Pokračujte omotáváním drátu se světýlky. Dejte pozor, aby samotné žárovky byly otočené směrem ven. Pokud by se zahřívaly, mohly by zahřívat i pletivo.
 8. Pokud jste vyrobili příliš velkou kouli nebo máte krátká světýlka, můžete použít více drátů se světýlky. Vždy ale pamatujte na to, aby byl volný konec pro zapojení do zásuvky.
 9. Světelné koule můžete položit nebo zavěsit na zahradu, na balkon či do domu. Pokud si nejste jistí velikostí, raději začněte s menšími rozměry.


postup Návod na výrobu světelných vánočních koulí

BEZ KOMENTÁŘE