4 recepty na domácí čistící prostředky s přírodními vůněmi

Málokdo ví, že používáním chemických přípravků na čištění domácnosti zásadně ovlivňujeme i čistotu vzduchu v našich domovech. Nechte se okouzlit našimi 4 tipy na domácí čistící prostředky, které jsou šetrné a provoní váš domov přírodními vůněmi.

Podle následujících návodů si můžete připravit čistící přípravek, který bude splňovat všechny vaše požadavky. Přestože jsou na bázi octa, díky aromatickým přísadám provoní široké okolí a navíc opravdu vyčistí, co je třeba.

Je pravda, že přidaná přírodní aromata octový pach zcela neodstraní. Při aplikaci přípravku ucítíte ocet. Jakmile však čistič uschne, octový zápach se vytratí a příjemná vůně koření či bylinek zůstane.

Potřebujete

  • Bílý ocet
  • Citrusovou kůru
  • Bylinky
  • Koření
  • Esenciální oleje a extrakty vůní (podle nálady)
  • Uzavíratelné sklenice (zavařovačky) a rozprašovač
  • Cedník

Postup

Citrusová kůra
Citronová kůra dodá nejen příjemnou vůni, ale díky olejům, které obsahuje, zesiluje jeho čistící účinky. Pro přípravu prostředku jí budeme potřebovat více, takže je dobré kůru z citrusů skladovat v lednici dopředu.prirodne-cistiace-prostriedky-3

Tip: Z kůry byste měli důkladně odstranit všechny zbytky dužiny, aby se přípravek nekontaminoval lepkavými ovocnými šťávami.

  1. Čistící prostředek s kořením a pomerančovou vůní

Do sklenice (zavařovačky) vložte několik paliček skořice a hrst celých hřebíčků. Pak nádobu naplňte pomerančovou kůrou a zalijte dostatečným množstvím octa. Sklenici uzavřete a nechte stát alespoň 2 týdny (až 1 měsíc).

  1. Tip: Je vhodné nádobu popsat – přesné složení, množství použitých ingrediencí a datum. Zaznamenané složení pak v budoucnu pomůže, až budete chtít vyrobit další dávku či pozměnit ingredience. U dalších variant postupujte obdobně.prirodne-cistiace-prostriedky-4 prirodne-cistiace-prostriedky-4a2. Čistící prostředek s citronovou kůrou a rozmarýnem

Zavařovací sklenici naplňte citronovou kůrou a přidejte několik větviček rozmarýnu. Také můžete přidat vanilkový extrakt či esenciální olej.prirodne-cistiace-prostriedky-5

3. Limetkový čistící prostředek s tymiánem

Sklenici naplňte limetkovou kůrou a přidáme několik větviček tymiánu.prirodne-cistiace-prostriedky-6

4. Grapefruitový čistící prostředek s mátou

Sklenici naplňte kůrou z grapefruitu a přidejte mátové větvičky (také můžete použít mátový esenciální olej).prirodne-cistiace-prostriedky-7

Pozor: Větvičky jehličnanů, které se výborně hodí na výrobu domácích aromatických směsí, se na octové přípravky moc nehodí. Kombinace octa a jehličnatých větviček je, dalo by se říci, poněkud nevoňavá… 🙂

prirodne-cistiace-prostriedky-8

Po dvou týdnech louhování budou sklenice vypadat asi takto:

prirodne-cistiace-prostriedky-9

Závěrečné zcezení

Po měsíci můžete sklenice otevřít. Na pohled moc hezké nebudou, ale budou krásně vonět. Ocet se louhováním také trochu zbarví.
Směs přeceďte do čistých sklenic, uzavřete víčkem a označte datem výroby. Prostředek vydrží klidně i celý rok, takže máte zásobárnu až do Vánoc!

Takto vyrobený čistící prostředek je silně koncentrovaný. Pro úklid vždy zřeďte vodou (jako při užívání běžného čistícího prostředku).prirodne-cistiace-prostriedky-10

A můžete se pustit do úklidu!

Před použitím nalijte do láhve s rozprašovačem třetinu aromatického octa a dvě třetiny vody. Pak můžete přidat ještě několik kapek esenciálních olejů, aby byla vůně výraznější.

Octové prostředky jsou téměř univerzální, nepoužívejte je na žulu, mramor a další kamenné povrchy (kyselina octová je mírně reaktivní a může povrch narušit).prirodne-cistiace-prostriedky-11prirodne-cistiace-prostriedky-12 prirodne-cistiace-prostriedky-14prirodne-cistiace-prostriedky-15 (1)

BEZ KOMENTÁŘE